Насловна ПРЕПОРУЧЕНО NOVE TEHNOLOGIJE ZA NAPREDAK GOVEDARSKIH FARMI: Bolja hrana za više mleka

NOVE TEHNOLOGIJE ZA NAPREDAK GOVEDARSKIH FARMI: Bolja hrana za više mleka

Компанија Сано примењује најновије светске стандарде у анализи исхране крава да би се добио идеалан оброк, што аутоматски значи бољу пробављивост и већу продуктивност млечних крава

608

Svima je jasno, al nije na odmet još jednom istaći – Krava koja se ispravno hrani zdravija je i daje više mleka. I dok je u ranijim generacijama bilo teško napraviti “idealan obrok” na farmi ili je za to bilo potrebno tridesetak dugih i komplikovanih analiza, sada na računaru odmah dobijete odgovore i tačne instrukcije šta je kravama najpotrebnije i kako da se dostigne najveća produktivnost mlečnih krava.

– Analize obroka koje sprovodi kompanija Sano u sopstvenoj laboratoriji u Popovači, otvorenoj u novembru 2018. godine, daju vredne informacije o uspehu mera uzgoja hrane i podatke za sastavljanje obroka – kaže dr Branimir Kampl, direktor kompanije Sano za Jugoistočnu Evropu. – Za optimalan nivo produktivnosti i zdravlja životinja farmer treba da zna koje komponente hrane može da koristi kako bi sastavio najbolji obrok za svoje životinje.

Uvid u sastav obroka podrazumeva detaljan pregled hranljivih materija i njihove probavljivosti tokom određenog vremenskog razdoblja, amino-i masnih kiselina, frakcije vlakana i skroba, kaže naš sagovornik i dodaje da se od 60 do 70 posto potreba muznih krava za aminokiselinama osigurava mikroorganizmima buraga.

– Preostala potreba mora se zadovoljiti unosom hrane – ističe dr Kampl. – Određene masne kiseline koje čine masti takođe imaju veliki uticaj na sintezu mlečne masti, proizvodnju mleka, zdravlje životinja i plodnost. Apsolutni sadržaj masti i sastav pojedinačnih masnih kiselina razlikuju se u zavisnosti o toga koja se hrana koristi. To se naročito može videti kod travnatih silaža.

Pored apsolutnog sadržaja vlakana i skroba u hrani, od naročite je važnosti pitanje koliko dobro i brzo životinja može da iskoristi ove vlaknaste sastojke, i koliko se brzo skroz razgrađuje u buragu.

Kompanija Sano radi po najnovijim standardima, u saradnji s vodećom svetskom laboratorijom za ispitivanje komponenti u hrani, CVAS – Cumberland Valley Analytical Services. Laboratorija koristi CNCPS model (Cornell University Net Carbohydrate and Protein System) prilikom analize hrane i uzima u obzir preciznije ispitivanje proteina, masti i ugljenih hidrata. Da bi imao dovoljno pokazatelja za efikasnu funkciju, CNCPS system uzima u obzir i čitav niz pokazatelja o proizvodnji, kretanju, raznim fiziološkim i zdravstvenim detaljima.

– Ovo nije laboratorija koja proizvodi rezultate i prodaje analize gde se naručioci snalaze i traže tumačenja analiza na raznim stranama kako znaju i umeju. Naprotiv, rezultate analiza odmah tumače posebno edukovani stručnjaci iz kompanije Sano – ističe njihov direktor i kaže da sve funkcioniše na bazi moćnog softvera i uz pomoć detaljno razrađenih algoritama. – Pored osnovnih parametara, analiza sadrži sve frakcije proteina (9 vrsta) i veliki broj informacija o vlaknima, uključujući NDF i uNDF probavljivost u razdoblju od 30 do 240 sati, analizu ugljenih hidrata, gde izdvajamo šećer i njegovu probavljivost, analizu kiselina u silaži, masnih kiselina, nezasićenih masnih kiselina, pojedinih minerala, kao i proračun raznih pokazatelja energije i indeksa, DCAD i drugo. Probavljivost se određuje u nativnom uzorku. Ovaj sistem proračuna i izrade obroka je u najvećem delu Evrope nova metoda, dok u zemljama s najnaprednijim govedarstvom, pre svega u SAD, ovaj sistem predstavlja standard rada.

Dobro jutro broj 575 – Mart 2020.