Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ Održan 3. Dan voćara i vinogradara

Održan 3. Dan voćara i vinogradara

406

U organizaciji Privredne komore Vojvodine, a uz pomoć Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu, Novosadskog sajma, Zadružnog saveza Vojvodine i Saveza vinogradara i vinara Srbije,  Na 89. Međunarodnom poljoprivrednom sajmu u Novom Sadu održan je 3. Dan voćara i vinogradara.

Kako je rekao Boško Vučurević, predsednik Privredne komore Vojvodine, prošlogodišnji izvoz voća iznosio je 850 miliona evra. To je 20 odsto od ukupnog izvoza agrara. U odnosu na milijardu i 100 miliona koliki je bio ukupan spoljnotrgovinski promen uvoza i izvoza.

-Taj trend se nastavio u 2022. godini, u prva tri meseca uvou-izvoz voća bio je na nivou 300 miliona evra, s’ tim što je izvoz oko 200 miliona, istakao je Vučurević.

 Prof. dr Nedeljko Tica, dekan novosadskog Poljoprivrednog fakulteta rekao je ovom prilikom da su svi organizatori ovogodišnjeg Dana voćara u predhodnom periodu pomogli voćarima i vinogradarima da ostvare izuzetne rezultate kroz primenu najsavremenih tehnologija i državnu podršku. Pred voćarima i vinogradarima su veliki izazovi u očuvanju tehnologija jer su troškovi proizvodnje povećani. Olašanje je činjenica da za ovim proizvodima postoji veliko interesovanje I plasman nije doveden u pitanje.

– Ako se u obzir uzme najava poskupljenja kredita, odnosno povećanja kamatnih stopa, u narednom periodu veliki izazov biće investiranje. Preporučujem poljoprivrednim proizođačima da se orijentišu ka onim kreditnim linijama za koje je država opredelila značajnu podršku, rekao je Tica.

Prof. dr Zoran Keserović sa Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu naglasio je da je voćarstvo perjanica naše poljoprivredne proizvodnje. Od 2002. godine proizvodnja je povećana za 2,5 puta. Tada se u Srbiji proizvodilo 600.000 tona voća, sada ova proizvodnja dosrtiže 1,5 miliona tona.

-Agroekološki uslovi Srbije još uvek nisu iskorišćeni. Mi u poljoprivredi imamo vrednost proizvodnje od 1.000 dolara po hektaru u voćarstvu i vinogradarstvu ro je daleko više i zbog toga u ovim grana moramo da povećamo vrednost po jedinici površine, rekao je Keserović.

Da je uvek dobro čuti iskustva onih koji su uspešni i koji imaju zavidne rezulate znaju i organizatori trećeg dana voćara i vinogradara pa su na 3. Dan voćara i vinogradara  ugostili najbolje u tom domenu. O sistemima kooperativa u Italiji – istoriji, izazovima i primerioma dobre prakse govorili su direktori kooperativa iz tri italijanske regije.

– Regija iz koje dolazim 20 odsto ukupne proizvodnje odvija se u okviru kooperativa, a 50 odsto ukupne proizvodnje voća, povrća i vina, takođe se odvija u okviru zadružnog sektora u kojem smo ostvarili visok stepen organizovanja. To je dobro jer mali proizvođači ne trebaju da razmišljaju o menadžerskim, ekonomskim i drugim veštinama, niti o tržištu što je najvažnije. Kompletnu logistiku i sve što im je potrebno za realizaciju uspešne proizvodnje i plasmana na tržišta, obezbeđuju kooperative, rekao je Venancio Frančeskuti, predsednik Koooperative „Fredagi Peska Frijuli“ Vencija Đulija.

Na 3. Danu voćara i vinogradara na panel diskusijama govorilo se i na temu „Plasman voća – kako dalje“, a održana su i predavanja na teme „ Iskustva Srbije u suzbijanju braon mramorne stenice“, „Primena Savremene biotehnologije u proizvodnji vina“ i  „Organska proizvodnja grožđa – razvojna šansa vinogradarstva Srbije“.

Tekst i foto: Jasna Bajšanski