Насловна ВЕСТИ1 Orezivanje bašta i vrtova: kad je pravo vreme za koju vrstu

Orezivanje bašta i vrtova: kad je pravo vreme za koju vrstu

1255

Udikovina i crvena udika

Kod zimzelenih vrsta Berberis spp. i Viburnum opulus, obična udikovina i crvena udika, slabije orezivanje, koje ocrtava simetriju grma, potrebno je svake godine nakon cvetanja. Oštećene i suve grane potrebno je ukloniti sredinom proleća.

Magnolija

Magnolija, Magnolia spp, ukras je u mnogim vrtovima. Posebna je zbog ranog cvetanja i predivnih krupnih pupoljaka tokom zime. Orezuje se krajem aprila, nakon što završi cvetanje. Režu se vrhovi precvetalih grana sa dva ili tri lista ispod precvetalih cvetova koji se nalaze na vrhovima grana. Stare grane je potrebno ukloniti neposredno iznad mladog izbojka, po mogućnosti – što niže.

Lovortrešnja

Lovortrešnja, Prinus laurocerasus, orezuje se krajem proleća. Kroz vegetaciju, trebalo bi ukloniti grane koje narušavaju sklad grma. Može podneti i malo jači rez.

Jorgovan

Kod jorgovana, Syringa vulgaris, nakon završenog cvetanja, u maju se režu grane na kojima su precvetali cvetovi. Režu se ispod cvatova a iznad mladih su pupoljaka koji su usmereni ka spoljnoj strani grma. Iz tih će pupoljaka narasti mladi izbojci i tako se neće ugušiti središte biljke.

Vrtni hibiskus

Kod vrtnog hibiskusa, Hybiscus syriacus, u kasnu zimu ili rano proleće (februar, mart), svake se godine uklanjaju izbojci koji narušavaju sklad grma. Režu se iznad drugog ili trećeg pupoljka. Takođe se uklanjaju suve grane, bolesne i sve koje rastu prema središtu grma. Rez je iznad pupoljaka koji se nalaze sa spoljne strane grma.

 Azaleja

Azaleji, Rhododendron japonicum, svake je godine nakon završenog cvetanja potrebno ukloniti precvetale cvetove. Oni se otkidaju noktima palca i kažiprsta. Otkidanjem cvetova podstiče se stvaranje novih cvetnih pupoljaka za sledeću sezonu. Biljci treba ukloniti i suve grane i one koje rastu prema središtu grma. Ukloniti se mogu i grane koje narušavaju sklad grma.

Hortenzija

Hortenziji, Hydrangea macrophylla, treba svake godine od kraja marta do početka aprila ukloniti sve stare grane. Reže se iznad mladog izbojka. Starije je grane potrebno jače odrezati jer su sklone gubitku listova u podnožju. Suve grane i preslabe mladice koje guše središte grma, kao i one koje neće dati cvat, treba ukloniti. Ne preporučuje se orezivanje snažnih izdanaka koji niču iz podnožja jer su na njima već formirani cvetni pupoljci.

Japanska dunja

Japanskoj dunji, Cheanomeles japonica, krajem aprila ili početkom maja, odnosno nakon cvetanja, odseče se nekoliko glavnih grana koje su višak. To su one grane koje su usmerene prema sredini grma, kao i slabe i suve. Svakako treba ostaviti izbojke koji su cvetali, jer će oni u jesen nositi ukrasne plodove.