Насловна ВЕСТИ1 Pančićeva omorika uspela da se obnovi i nakon požara

Pančićeva omorika uspela da se obnovi i nakon požara

170

Prema dosadašnjim naučnim saznanjima, ova omorika uspeva da opstane samo na ekstremnim staništima gde drugim konkurentskim vrstama drveća ponestaje snage za obnovu i razvoj

Navršila se godina otkada Zavod za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog nasleđa Republike Srpske uz podršku devet partnerskih organizacija primenjuje projekat “Podrška restauraciji i konzervaciji najstarije evropske vrste drveća Pančićeve omorike“, sa deset oglednih površina u podrinjskom području RS i Srbije, a pojedini rezultati već su vidljivi. Ima lokaliteta gde je zabeležen podmladak Pančićeve omorike, izveštavaju o tome u JP “Nacionalni park Tara“, s planine na kojoj je ovaj redak četinar Josif Pančić otkrio 1875. godine.

S tim što su prvu godinu primene ovog projekta (odobrenog od švajcarske fondacije“’Franklinia“) obeležili požari upravo na najvrednijim staništima Pančićeve omorike. – Prema dosadašnjim naučnim saznanjima, ova omorika uspeva da opstane samo na ekstremnim staništima gde drugim konkurentskim vrstama drveća ponestaje snage za obnovu i razvoj. Iako je bilo strašno gledati kako u plamenu nestaju predivna staništa omorike, smatra se da će kataklizmični uslovi koji su nastali nakon požara stvoriti optimalne stanišne preduslove za prirodnu obnovu Pančićeve omorike na ovim lokalitetima – navodi se o tim saznanjima.

Najpre je krajem prošle godine projektni tim, na čelu sa ekspertima Milanom Matarugom i Đorđijem Milanovićem, obišao odabrana staništa Pančićeve omorike i postavio sedam oglednih površina: po dve na mestima Gostilja i Veliki Stolac u okolini Višegrada, dve kod Rogatice (lokalitet Tesla) i jednu u Nacionalnom parku “Tara“ (lokalitet Trenice). Instrumentima su merene temperatura i vlažnost zemljišta i vazduha, a pri svakom terenskom obilasku prebrojano je i opisano stanje vegetacije, stabala i podmlatka na oglednim površinama, s ciljem dugoročnog praćenja.

– Krajem jula ove godine projektni tim je obišao te ogledne površine, preuzeo prikupljene podatke i stavio dodatne instrumente. Postavljene su, takođe, i tri nove ogledne površine u NP “Tara“ (jedna u Trenici i dve na Studencu), čime je njihov ukupan broj zaokružen na deset (šest u RS i četiri u Srbiji). Nakon prošlogodišnjih požara ove godine je zabeležen znatno veći broj suvih i oborenih stabala, ali je na pojedinim lokalitetima takođe zabeležen i podmladak Pančićeve omorike – utvrđeno je ispitivanjima, gde su učesnicima u projektu podršku na terenu davali JPŠ “Šume Republike Srpske“ i JP “Nacionalni park Tara“.

Namera je da se  u naredne dve godine kroz ovaj poduhvat prati i analizira stanje, radi na povezivanju upravljača staništa Pančićeve omorike, te razmenom znanja i preporuka obezbedi dugoročno i održivo upravljanje ovom retkom vrstom četinara.     

Izvor: Politika

Foto: tara-planina.com