Насловна ТЕМЕ ВИНОГРАД PANDEMIJA KORONAVIRUSA OJADILA VINARE

PANDEMIJA KORONAVIRUSA OJADILA VINARE

Стала продаја, опоравак временски неизвестан

422

Srpsko vinarstvo i vinogradarstvo, uvođenjem vanrednog stanja zbog sprečavanja širenja infekcije koronavirusom, polovinom marta doživelo je najveći udarac u svojoj novijoj istoriji, a koliko će osećati posledice mera koje su za vinske delatnike bile pogibeljne, još uvek je teško predvideti. U Savezu vinara i vinogradara Srbije smatraju da su zatvaranje ugostiteljskih objekata, zabrana proslava i javnih okupljanja, te prekid izvoza, mnoge vinarije u Srbiji, ali i u svetu, doveli u veoma težak položaj. U toj nacionalnoj asocijaciji tvrde da, u situaciji kada tržište vina gotovo da ne postoji, vinarima nije više osnovni problem poslovično spora naplata, već to što potražnja za vinom praktično ne postoji. Zato su vrlo brzo preduzeli korake kako bi pospešili onlajn prodaju preko razičitih portala i platformi, ne bi li im barem donekle olakšali situaciju. Osim toga, Savez je, analizirajući situaciju, mesec dana kasnije pripremio set predloga za prevazilaženje novonastalog stanja u vinarstvu i uputio ga državnom vrhu. Taj set sadrži predlog da se zabrani uvoz grožđa i rinfuznog vina ili barem određenim carinskim nametima potencira domaća ponuda, a destimulišu uvoznici, da se uvedu prelevmani na uvoz flaširanog vina, te subvencioniše otkup grožđa sa 10 dinara po kilogramu, a sa 15 dinara grožđe autohtonih sorti i onih u sistemu geografske zaštite. Oni upozoravaju na to da pandemija može biti pogubna za srpsko vinarstvo i vinogradarstvo u vreme kada su obe grane uz pomoć države krenule napred, ukoliko se ne preduzmu odgovarajući potezi.

„Interfest“ – da, ali kada?

Ovogodišnji, 17. „Interfest“ zakazan je u svom stalnom terminu, u trećoj nedelji juna, mada je, po rečima Nataše Budisavljević Radišić, nezahvalno prognozirati da li će se zaista tada i održati.

– Najviše bih volela da ne moramo da pomeramo termin održavanja festivala, pre svega zbog toga što bi to značilo da smo borbu protiv virusa uspešno okončali – ističe Nataša. – Divna će biti simbolika „Interfesta“ kad sve ovo prođe – da na Trg slobode izađemo konačno slobodni posle dugog vremena izolacije, okruženi prijateljima koje dugo nismo videli. Vino se najlepše pije u društvu i ono uvek slavi život. Biće to najemotivniji festival za ovih sedamnaest godina.

I u Udruženju proizvođača grožđa i vina s oznakom geografkog porekla „Srem-Fruška gora“ zabrinuti su za sudbinu vinarstva i vinogradarstva. Predsednik udruženja Gordan Bašić kaže da je potpuno jasno da će ova situacija ostaviti dalekosežne posledice na svaku oblast poslovanja, jer je, što se tiče domaćih proizvođača vina, s prvim danom vanrednog stanja sav promet praktično stao.

– Hoteli i restorani ne rade, ograničenje kretanja utiče na vinski turizam, kupovina u marketima uglavnom se bazira na osnovnim životnim namirnicama, izvoza nema, tako da su vinari ostali bez prihoda – tvrdi Bašić. – Formalnim prestankom vanrednog stanja situacija se neće trenutno poboljšati, uzevši u obzir da će restoranima, hotelima, a i distributivnim kanalima trebati vremena da se oporave. S druge strane, radovi u vinogradu su u punom zamahu, grožđe ne zna za vanredno stanje i pred nama je period koji iziskuje najviše ulaganja. Gotovo svi vinari zatečeni su ovom pandemijom u fazi investiranja u vinograde, vinarije i turističke kapacitete i svaki od njih postavlja pitanje koliko dugo će moći da izdrži. Gubici su ogromni i teško ćemo moći brzo da ih prevaziđemo bez ozbiljne pomoći države. Vinari su jako zabrinuti i mislim da ćemo biti potpuno svesni svih posledica tek kada celokupan fokus pomerimo sa borbe za zdravlje protiv virusa covid-19 na borbu za tržište.

U tom fruškogorskom udruženju sigurni su u to da će mere koje je do sada pripremila država biti od pomoći, ali one ipak zahtevaju određenu proceduru i vreme, vinograd traži pravovremeno reagovanje u svakoj fazi, kako bi mogao da se održi kvalitet i količina grožđa, što košta. Bašić napominje da je nacionalni savez vinara i vinogradara, koji kroz sebe okuplja sva relevantna udruženja s teritorije Srbije, na osnovu predloga udruženja i u ime svih vinara, pregovarao s Ministarstvom poljoprivrede i Republičkom vladom o državnim merama namenjenim vinarima, koje se tiču lakšeg prevazilaženja problema. Udruženje „Srem – Fruška gora“, kako kaže, računa i na razumevanje Pokrajinske vlade, od koje očekuje da posebnim merama pomogne da se vinari s teritorije Vojvodine što brže i sa što manje štete, vrate na put na kome su bili.

You need to be logged in to view the rest of the content. Please . Not a Member? Join Us