Насловна ТЕМЕ ЗДРАВА ХРАНА PIRINČANO BRAŠNO SE LAKO VARI: Blagodet bez glutena

PIRINČANO BRAŠNO SE LAKO VARI: Blagodet bez glutena

1135

Tekst i foto: Biljana Nenković

Ne mora samo bolest da bude raskrsnica na kojoj ćete odabrati drugačiju i zdraviju hranu, koja više prija organizmu. Najbolje bi bilo koristiti je dok nije kasno. Danas, više nego ikad, ljudi tragaju za alternativnim načinima ishrane, koji su do pre nekoliko decenija bili u zapećku, iako su pojedine namirnice hranile i stvarale daleke i stare civilizacije. Prvo mesto na listi, odakle skoro svi počinju drugačiju ishranu, jesu bezglutenska brašna.

Jedna od popularnijih bezglutenskih žitarica svakako je pirinač i brašno od njega. Ono je idealna zamena za pšenično, a naročito se preporučuje osobama koje su intolerantne na gluten. Međutim, ne mora samo ta činjenica da bude presudna. Pirinčano brašno je blagodet za sistem za varenje, za osobe koje boluju od dijabetesa, koje su gojazne ili samo žele da se osećaju zdravije i energičnije.

Napravite ga u svojoj kuhinji

Pirinčano brašno se lako vari, te proizvodi od njega neće teško pasti u želudac i ceo digestivni trakt. Ubrzava metabolizam i pomaže da se iz organizma izbave nagomilani toksini i masnoće. Za one koji ne žele da u potpunosti promene način ishrane, dovoljno je i dva puta nedeljno napraviti neko ukusno pecivo od pirinčanog brašna. Ima neutralan ukus, tako da je pogodno i za slana i za slatka peciva i hleb.

Pirinčano brašno ima potpuno belu boju, ili blago bež, ako je od integralnog zrna. Dobija se od zrna pirinča, koja se već od davnina koriste u ishrani. Već znamo da se pirinač gaji u Kini, Japanu, Indiji, Pakistanu, Indoneziji, Vijetnamu, Bagladešu, Filipinima, ali i u Francuskoj, Španiji, Italiji, Grčkoj.

Brašno je bogato mineralima i vitaminima. Pokazalo se da sadrži zasićene, mononezasićene i polinezasićene masti, šećere, vlakna, belančevine i vodu. Takođe obiluje kalcijumom, gvožđem, fosforom, magnezijumom, cinkom, selenom, bakrom i manganom. U sastav pirinčanog brašna ulaze i važne aminokiseline, kao što su alanin, arginin, valin, asparginska i glutaminska kiselina, lizin, prolin. Izvor je vitamina B1, B2, B3, B4, B5 i vitamina E.

Dobija se kada se zrna pirinča dobro samelju, do strukture praha. Ova veoma korisna namirnica može se proizvesti i u kućnim uslovima, ako imate blender ili multipraktik. Kvalitetno pirinčano brašno se uglavnom dobija od poliranog pirinča. Zahvaljujući njemu ćete dobiti fin prah, koji je odličan za najfinija jela. Brašno od integralnog zrna podjednako je poželjno i za nijansu bogatijeg ukusa od belog.

Za peciva i slatkiše, čorbe, kaše, sosove

Veliki izbor pirinčanog brašna može se naći u prodavnicama zdrave hrane. Čuva se na isti način kao i ostale vrste brašna, na hladnom mestu i daleko od direktne sunčeve svetlosti. Može se čuvati i u dobro zatvorenoj staklenoj tegli. Pirinčano brašno koristi se samostalno, i u kombinaciji sa drugim brašnima.

Prilikom pripreme treba imati u vidu nekoliko važnih karakteristika ovog brašna. Upija veću količinu vlage. Takođe, biće vam potrebno više jaja, nego sa pšeničnim brašnom. Pored toga, peciva se peku na nižoj temperaturi, a samim tim njihovo pečenje traje duže, ali imaju hrskaviju koricu i lakša su od drugih vrsta testa. Pirinčano brašno može da se meša da drugim vrstama bezglutenskog brašna, poput onog od leblebija, prosa ili heljde. Za vazdušasta testa najbolje je upotrebljavati prašak za pecivo, sodu bikarbonu, kiselu vodu ili kiselo mleko. Za osobe koje ne podnsoe laktozu preporučuje se kokosovo ili bademovo mleko. Osim što se koristi za pravljenje namirnica, pirinčano brašno koristi se i za pravljenje sosova i kaša. Dodaje se čorbama i supama. U azijskim kuhinjama služi za pravljenje najrazličitijih slatkiša i u pravljenju kaša za bebe.

Za zdraviju ishranu jedan od najvažnijih koraka je naučiti kako savladati bezglutenska brašna. Međutim, i pored raznih saveta i tekstova, najbolje je da ih „osetite“. Teorija da se kroz praksu najbolje uči je u potpunosti tačna kada su bezglutenska brašna u pitanju, a među njima i pirinčano.

Hleb od pirinčanog brašna

Potrebno:

500g pirinčanog brašna

  2 kašičice soli

  1 kašičica šećera

  kockica kvasca

  300ml tople vode

  semenke susama

  sunkoreta

  lana po želji

Rastopiti kvasac i šećer, pa dodati u brašno pomešano sa solju i semenkama. Ovako dobijeno testo po strukturi podseća na vlažan pesak i ne lepi se za ivice posude. Ali, ne brinite. Prebacite ga u tepsiju podmazanu maslinovim uljem da ostoji 15 minuta. Pecite ga u rerni na 200 stepeni oko pola sata. Korica će fino porumeneti, ali će hleb biti beo, ako je od belog pirinčanog brašna. Izvadite ga iz tepsije kad se malo prohladi. Možda će se malo mrviti, ali, to je sasvim u redu, jer je ukusan i zdrav.

Domaće palačinke

Potrebno:

1 šolja pirinčanog brašna

  1 šolja heljdinog brašna

  1 jaje

  1 kašičica fruktoze

  1 šolja biljnog mleka

  2 šolje vode

  1 kašika ulja

  pola kašičice sode bikarbone

  cimeta po ukusu

Sve sastojke pomešajte kao i za obične palačinke dok ne dobijete smesu bez grudvica, pržite ih i filujte nekim zdravim, slasnim namazom. Ako izostavite fruktozu ili šećer, mogu da se mažu s ajvarom na koji je dodato prženo jaje na oko. Takve su idealne za doručak ili večeru.

Američke palačinke

2 jajeta

  200g kiselog mleka ili kisele vode

  pola šolje pirinčanog brašna (po želji može pola kokosovog brašna)

  prstohvat sode bikarbone

  kokosovo ulje

Umutiti jaja i kiselo mleko, dodati ostale sastojke i peći deblje, takozvane američke palačinke, na nekoliko kapi kokosovog ulja. Za ovaj recept je potrebno vežbanje, dok ne pogodite pravu gustinu smese. Znajte da pirinčano brašno upija više vlage.

Ko može da jede šećer, može da ga stavi u smesu, a ko ne sme, dovoljna je kašičica meda i ekstrakt vanile. Za preliv može da se koristi sezonsko voće koje je kratko kuvano s vrlo malo vode. Dovoljno je da voće otpusti sokove. Tako se dobija potpuno zdrava poslastica bez glutena i šećera.

Mafini

1 šolja integralnog pirinčanog brašna

 1 šolja brašna od leblebija ili prosa

 pola šolje heljdinog brašna

 1-2 kašike mlevenog lana

 so, kiselo mleko i kisela voda (otprilike po jedna čaša)

 kašičica sode bikarbone

 semenke po želji

Sve sastojke pomešati do gustine kada ih možete malom kutlačom sipati u modle. I za ovaj recept je potrebno vežbanje, dok ne steknete osećaj kada je smesa dovoljno gusta. Jedina napomena je da brašno od prosa pomalo gorči, te ako ne volite taj ukus, izostavite ga i dodajte više nekog drugog. Pecite uobičajeno u rerni, kao i druge mafine.