Насловна РАЗНО PITANJA ČITALACA

PITANJA ČITALACA

483

Poštovani Dobrojutrovci,

Godine 2020. u svom voćnjaku primetio sam da plodovi jabuke otpadaju. Da li je u pitanju jabukin smotavac i da li je dovoljno tretirati samo prvu generaciju da se dobije odgovarajući rod?

Poštovani,

Jabukin smotavac (Cydia pomonella) predstavlja ekonomski najznačajniju štetočinu jabuke. Ima dve kompletne, i ponekad i treću, nepotpunu, generaciju. Posebno je važna zaštita od prve generacije ove štetočine. Ako se ne suzbije na vreme, gusenica će „otputovati“ do semene lože i poješće semenke, zbog čega će plodovi otpasti. To je nesumnjivo najveća šteta i pravovremena zaštita protiv prve generacije spasava rod. Kasnije generacije se takođe moraju suzbijati jer smanjuju kvalitet jabuka.

Za pravovremeno suzbijanje ove štetočine od velike važnosti je praćenje leta leptira i njegova brojnost, a za to su potrebne feromonske klopke. Efikasnost „odbrane“ jabuke od ove štetočine u najvećoj meri zavisi od uspeha u sprečavanju razvoja prve generacije. U zasadima, naizmenična primena insekticida različitog mehanizma delovanja, ima ključnu ulogu u sprečavanju crvljivosti plodova. Poslednjih godina često se dešava da maksimalne temperature tokom proleća budu i 30 stepeni, a tada je razvoj ove štetočine mnogo brži, a efikasnost insekticida je kraća zbog brže razgradnje. Pri višim temperaturama treba skraćivati razmake između tretiranja. Proređivanje plodova utiče na povećanje efikasnosti insekticida, jer preparat ih potpuno obavija, a plodovi nisu slepljeni pa se smotavcu „ukidaju“ idealni uslovi za ubušivanje u plod.