Насловна РАЗНО „Flexigrobots“ okuplja partnere iz Evrope

„Flexigrobots“ okuplja partnere iz Evrope

409

U tehnološkom svetu, digitalna revolucija ne zaobilazi ni oblast poljoprivrede, u okviru koje se sve češće koristi veštačka inteligencija, daljinska detekcija i mašinsko učenje. Kako bi bili u korak sa potrebama, ali i korak ispred ostalih, 14 partnera iz Evrope, među kojima su i novosadski Institut „BioSens“ i zemunska kompanija „Zeleni hit“, pokreću projekat „FlexiGroBots“ koji će razviti platformu za fleksibilne multirobotske sisteme i doprineti automatizaciji procesa u biljnoj proizvodnji. Projekat se realizuje uz finansijsku podršku Evropske unije, sektora za istraživanje i inovacije „Horizont 2020“.

Naime, reč je o platformi koja će trajati 36 meseci, a biće testirana u tri oblasti od značajne ekonomske vrednosti: vinsko grožđe, uljana repica i borovnice. Konkretno, kada je reč o Institutu „BioSens“, on razvija sistem za digitalno vođenje proizvodnje borovnice.

– Borovnice su u Srbiji postale pravi hit, jer naša zemlja ima tu sreću da se nalazi na krajnjem jugu umerenog klimatskog pojasa u kom uspeva slađi, severni tip borovnice – kaže iz „BioSensa“ Oskar Marko. – To znači da ovo voće kod nas sazreva ranije nego u drugim delovima Evrope, što daje poljoprivrednicima priliku da ostvare veću zaradu. Ipak, za dobar prinos je potrebno mnogo truda i teškog ljudskog rada na terenu, kao i značajna pomoć stručnjaka sa ekspertskim znanjem i veštinama.

Usevi će biti snimani uz pomoć satelita i dronova opremljenih hiperspektralnim kamerama, a roboti, koji su opremljeni najnovijim tehnologijama razvijenim na Institutu, prskaće biljke, uzorkovaće zemljište i eliminisati korov. Na taj način će se smanjiti troškovi proizvodnje, povećati prinosi i dobiti zdraviji proizvodi, a domaća industrija dobija jedan veliki tehnološki zamajac.

Platforma će obuhvatiti bespilotne letelice i robote na zemlji, integrisaće već postojeće tehnološke platforme i komponente koje će omogućiti multifunkcionalnost i produktivnost robota, prikupljanje, integraciju i deljenje podataka, kao i njihovu bezbednost, a sve to s ciljem da se zadovolje najvažnije potrebe poljoprivrednog sektora.

Lea Radlovački