Насловна АРХИВА POJAČATI AKTIVNOST PČELA: Početkom proleća

POJAČATI AKTIVNOST PČELA: Početkom proleća

То се постиже селидбом друштава на пашу у близини воћака и уљане репице, изменом места наставака, прихрањивањем, спајањем слабих с јаким друштвима

820
Фото: Pixabay

Pojačana aktivnost pčela primećuje se po tome što proširuju leglo, pripremaju sve više hrane, preuređuju i konzervišu polen… Da ne bi došlo do slabijeg korišćenja medonosnog bilja, a samim tim i lošijeg napredovanja zajednica, zadatak pčelara je da pažljivo prati i podstiče njihov razvoj. Jer, ono što se sada propusti, ne može se kasnije nadoknaditi. Najvažnije je da se pčelinjak nalazi u blizini medonosnog bilja koje cveta. Gnezdo se mora blagovremeno preurediti i proširiti, podstaći razvoj legla, društva izjednačiti po jačini i prihraniti.

Kvalitet legla na proveri

Košnice se otvaraju po lepom vremenu bez vetra, kada je temperatura iznad 16 stepeni. Prvo se utvrđuje jačina zajednice, zatim kvalitet i količina legla, zaliha hrane, zdravstveno stanje pčela i legla i kvalitet saća. Ovi podaci su neophodni da bi se društvo eventualno pojačalo ili iz njega pčele oduzele i dodale slabijem.

Ako je leglo kompaktno i jasno se ocrtavaju šestougaone radiličke ćelije s poklopcima sveže boje, znači da je zdravo. To je, ujedno, dokaz da je matica kvalitetna.

Šareno leglo, izmešano s nepoklopljenim, ukazuje na neki nedostatak i loš kvalitet matice. Zbog toga treba pažljivo pregledati i poklopljeno i nepoklopljeno leglo, a istovremeno se uveriti da li su larve zdrave.

Količina meda procenjuje se po težini ramova. Prilikom podizanja okvira proverava se i saće. Izvitopereno, staro i plesnivo se odstranjuje ili pomera na kraj košnice.

Prihrana ubrzava razvoj

Ako se ostavi malo hrane pri uzimljavanju, naročito cvetnog praha, biće usporen razvoj legla i priprema zajednica za iskorišćavanje razvojne, ali i glavne paše. Zbog toga je početkom aprila neophodno prihranjivanje, a po potrebi se iz rezerve dodaju ram ili dva meda i polenovog praha.

Na ovaj način pčele se podstiču da bolje pripremaju ćelije za novo leglo, obilnije hrane maticu i češće izleću iz košnice. Prihranjivanje treba početi kada se u prirodi pojave prvi cvetovi vrbe, đžanarike, voćaka, maslačka… Najbolje rezultate daje šećerni sirup u odnosu 2:1. Izuzetno, kada je proleće hladno i kišovito, prihranjuje se šećerno-mednim testom ili pogačom.

Svako drugo veče daje se 250-300 grama surupa, isključivo u večernjim satima. Ni kap se ne sme prosuti, da se ne bi izazvala grabež.

Foto: Pixabay

Slabu zajednicu dodati jakoj

Društva bez matice ili s malo pčela mogu se spasti na dva načina. Ako nemaju maticu, a dovoljno su jaka, doda se kvalitetna iz rezerve. Suviše slabe zajednice, bez obzira na to da li imaju maticu, što pre treba spojiti s jakim ili osrednjim društvom. Samo u tom slučaju spajanje će biti korisno, jer će se pčele prilagoditi radu i organizaciji jake zajednice.

Najčešće se prilikom spajanja oba društva poprskaju nekom mirišljavom tečnošću i dobro nadime. Zatim se lošija matica odstrani, pa se u košnicu s jakim društvom iz slabijeg dodaju ramovi s leglom i medom. Prethodno se izvade prazni ramovi da bi se oslobodio prostor.

ZAMENA NASTAVAKA

Na gornjem nastavku jakog društva početkom meseca nalazi se pet-šest ramova legla, polen i nektar. Kada se saće popuni, matica prestaje da razvija leglo, iako u donjem nastavku ima praznih radiličkih ćelija. Mnoštvo mladih pčela koje će se potom izleći prelaze u donji deo, a za njima i matica.

Ovaj proces traje nekoliko dana i nepovoljan je za razvoj zajednice, a može se izbeći pravovremenom izmenom mesta nastavaka. Gornji se postavlja na podnjaču, a donji na njegovo mesto, i pokriva plastičnom folijom, jer se tu nalaze leglo, matica i najveći deo pčela. Mlade ubrzo prelaze u gornji nastavak i pripremaju ćelije, u kojima će se za nekoliko dana takođe nalaziti leglo. Ono će posle, desetak dana biti poklopljeno, a iz donjih ćelija ispiliće se pčele. Na taj način stvaraju se uslovi za novu izmenu nastavaka, a postavlja se i treći i prekriva folijom.

Prvom zamenom ubrzava se razvoj zajednice, a drugom pred glavnu pašu doprinosi stvaranju jakih društava, s oko 55.000 pčela.

APRILSKE PAŠE

U šumama i na proplancima počinje da ceta razno drveće i rastinje. Prednjače džanarika, divlja jabuka i kruška, badem, glog…

Mnogi pčelari već sele košnice u blizinu vrbaka i voćnjaka. Kajsija, breskva, šljiva, jabuka, višnja, trešnja i druge voćke su najbolja aprilska paša. Na njoj se brzo obnavljaju zajednice i stvaraju uslovi za gradnju saća, pa se preporučuje postavljanje okvira građevnjaka ispod satonoše, uz rub legla. Kada pčele izgrade trutovske ćelije i poklope leglo, okvir se izvadi, saće istopi i ram vrati u košnicu. To je prilika da se dobije znatna količina najkvalitetnijeg voska i smanji razvoj varoe.

Sredinom aprila pojavljuju se i žuti cvetovi uljane repice, bogati polenom i nektarom. Cveta dvadesetak dana, a u dobrim uslovima dobije se i do 2o kilograma meda po košnici.

S.P.

Dobro jutro broj 540 – April 2017.