Povrće skuplje zbog suše, tražnje i troškova proizvodnje

Narodna banka Srbije (NBS) saopštila je da su suša, niske cene u vreme pandemije, povećana potražnja nakon ukidanja restriktivnih epidemijskih mera, rast cena naftnih derivata i visoki troškovi proizvodnje uticali na poskupljenje praktično svih vrsta svežeg povrća, uključujući i krompir.

NBS je u odgovoru na tvrdnje nekih medija u vezi sa uticajem cene sirove hrane na stopu inflacije, objasnila da se dvogodišnja suša negativno odrazila na sve useve u zemlji, pre svega na prinose kukuruza, soje i suncokreta, ali i na proizvodnju povrća, primetivši da se time mediji uglavnom ne bave.

– Prošle godine su tokom letnjih meseci, od jula do septembra, cene povrća povećane za dodatnih četiri odsto, a ove godine očekujemo da njihov rast iznosi oko šest procenata – naveli su iz NBS-a.

Podsetili su da je guvernerka NBS Jorgovanka Tabaković na predstavljaju Izveštaja o inflaciji NBS-a govorila o uzrocima rasta cena neprerađene hrane u Srbiji, te da je istakla da je na aktuelnu stopu rasta cena povrća uticala i niska baza, odnosno izrazito niske cene iz perioda pandemije. Nakon toga, kazali su iz NBS-a, usledio je nagli izlazak iz pandemije, odnosno ukidanje restriktivnih zdravstvenih mera, koje je sa sobom donelo i nagli rast tražnje sa otvaranjem ugostiteljskih objekata i turističkih centara.

Takođe, poručuju da su na rast cena praktično svih razmenljivih proizvoda, uključujući i sve vrste hrane, uticali i rast cena nafte i derivata nafte, kao i problemi u lancima snabdevanja koji su povećali troškove domaćeg i međunarodnog transporta.

Na kraju na rast cena svih vrsta hrane uticao je i rast troškova poljoprivredne proizvodnje, rekli su iz NBS-a i naveli da su, prema podacima Republickog zavoda za statistiku, troškovi poljoprivredne proizvodnje za godinu dana povećani su za oko 34 odsto, dok su u odnosu na period od pre dve godine, ti troškovi povecani za oko 55 odsto.

– Konkretno, samo u poslednjih godinu dana cena semena povećana je za 32 odsto, cena đubriva za 177 odsto, cena sredstava za zaštitu bilja za 26 odsto, a poskupele su i mašine vezane za poljoprivrednu proizvodnju, kao i usluge održavanja mašina i opreme koje se koriste u poljoprivredi – naveli su iz NBS-a.

Na pitanje koliko su svadbe uticale na rast cena povrća iz NBS su naveli da je pad prometa u ugostiteljstvu tokom 2020. godini iznosio 25,9 odsto, a da je u 2021. godini, nakon popuštanja vecćeg dela restriktivnih zdravstvenih mera, zabeležen rast prometa u tom sektoru od 71,7 odsto. Prema njihovim rečima, u periodu januar – maj 2022. godine, u poredenju sa istim periodom 2021. godine, realni promet u ugostiteljstvu povećan je za 64,8 odsto, što je u velikoj meri uticalo na potražnju neprerađene hrane.

Kada je u pitanju cena krompira, rekli su da je najniža zabeležena cena od oko 40 dinara bila u aprilu i maju 2021.

– Poslednjih meseci, usled delovanja svih prethodno navedenih faktora, prosečna maloprodajna cena krompira u Srbiji kreće se na nivou od 90 do 100 dinara – objasnili su iz NBS-a.

Dodali su da je proizvođačka cena krompira za samo godinu dana, od juna prošle godine do istog meseca ove povećana za 152,6 odsto.

– Napominjemo da su ovo proizvođačke cene, odnosno praktično cene po kojima određeni proizvod prelazi iz ruku proizvođača u ruke trgovinskih lanaca, odnosno maloprodavaca – napominje se u odgovoru centralne banke.

Izvor: Tanjug

Foto: Pixabay

razvojnifv.png

RAZNO

Salata od čičoke

Priprema se od 3-4 čičoke, dve šargarepe, jednog praziluka, a dodaju se morska so, maslinovo ulje i jabukovo sirće. Skuvajte

Kako i čime da uklonite dosadne puževe iz povrtnjaka

U zaštićenom prostoru salatom se hrane i štetni insekti ali i puževi. Najčešći su puževi golaći. Telo im je izduženo

Jeste li znali da je korijander čistač otrova i teških metala?

Korijander (Coriandrum sativum) je biljka neobičnog izgleda i još neobičnijeg mirisa koji podseća na trag ozloglašene smrdibube. Kod nas se

Strateški proizvod traži strateške poteze

OBLAČINSKA VIŠNJA NAŠA IZVOZNA UZDANICA Oblačinska višnja je strateški poljoprivredni proizvod i privredno veoma značajna za našu zemlju. Poslednjih godina

Tatlije – jednostavne, a mirišu na bakin zagrljaj

U vremena kada je jelo više zavisilo od umešnosti domaćice nego od sastojaka (jer mnogo  toga nije ni bilo), kolači

Sve što treba da znate o uzgoju salate: temperatura, đubrenje i najbolji predusevi

Salata je biljka dugog dana, ne zahteva veliku toplotu. Klija pri minimalnoj temperaturi od 2-3 ºS, a optimalna je 18