Насловна АРХИВА Proizvodnja zdrave hrane

Proizvodnja zdrave hrane

572
Foto: Pixabay

Svesni smo da organski proizvodi poslednjih godina postaju sve interesantniji za potrošače, ali i izazov za naše proizvođače da se uključe u ovaj sektor poljoprivredne proizvodnje.
On predstavlja šansu za povećanje izvoza poljoprivrednih proizvoda, s obzirom na to da inostrano tržište organskih proizvoda, i pored značajne sopstvene proizvodnje, i dalje pokazuje potrebu za uvozom organske hrane, naročito Evropska unija. Globalno tržište organskih proizvoda nastavlja da pokazuje pozitivan rast i premašuje vrednost od osamdeset milijardi dolara.
Prirodni potencijali kojima Srbija raspolaže svrstavaju nas u zemlje u kojima se organska proizvodnja može još intenzivnije razvijati. Prethodne godine došlo je do znatnog porasta površina pod organskom proizvodnjom, kao i broja gazdinstava koja se njome bave.
Jedan od veoma bitnih zadataka pored izvoza je i jačanje domaćeg tržišta organskih proizvoda. S obzirom na to da se danas kvalitet hrane meri njenim uticajem na zdravlje, možemo zaključiti da konzumiranje organski proizvedene hrane doprinosi očuvanju naše životne sredine.
Naš zadatak kao nadležnog ministarstva jeste da stvorimo što povoljnije uslove i okruženje za bavljenje ovom proizvodnjom, podstaknemo umrežavanje proizvođača i prerađivača radi proizvodnje organskih proizvoda višeg stepena prerade, čime će se povećati obim i kvalitet proizvodnje.
Zajedničkom podrškom nastavićemo da razvijamo ovu perspektivnu oblast.

Branislav Nedimović,
ministar poljoprivrede
i zaštite životne sredine u Vladi R. Srbije

Foto: Pixabay

AP Vojvodina

Više novca proizvođačima

Pokrajinski sekretar za poljoprivredu Vuk Radojević najavio je da će biti izdvojeno deset miliona dinara za sertifikaciju i opšti razvoj organske proizvodnje, dok je za oblast bezbednosti i kvaliteta hrane planirano izdvajanje 3 miliona dinara iz pokrajinskog bud`eta za 2017. godinu.
Vlada na ovaj način nastoji da podstiče razvoj organske proizvodnje, unapredi standardizaciju u bezbednosti proizvodnje i kvaliteta poljoprivredno-prehrambenih proizvoda na teritoriji Vojvodine, a naročito da unapredi rad lokalnih akcionih grupa, koje bi trebalo da budu važna karika u pripremi strategija lokalnog ruralnog razvoja.
– Kada su u pitanju sertifikacija i razvoj organske proizvodnje u 2017, predvideli smo deset miliona dinara kao podsticaj. Za sertifikaciju u oblasti bezbednosti i kvaliteta hrane, planirali smo nova tri miliona dinara – rekao je Radojević.
Jedan od ciljeva je i promocija partnerstva na lokalnom nivou između javnog i civilnog sektora i privrednih subjekata, i zato je za lokalne akcione grupe, umesto tri miliona dinara, koliko je prošle godine bilo za to izdvojeno, u ovoj godini taj iznos uvećan na sedam miliona dinara. Pokrajinski sekretar za poljoprivredu takođe je potpisao ugovor s lokalnim akcionim grupama kao nosiocima realizacije IPARD programa.
– Želimo da promovišemo lokalne akcione grupe, jer one bi trebalo da budu nosioci lokalnih strategija ruralnog razvoja. Oni su ti koji moraju da prepoznaju potrebe svojih lokalnih zajednica, da ih osmisle na najbolji mogući način, a mi ih kroz bespovratna sredstva stimulišemo da na kvalitetan način prepoznaju svoje potrebe, formulišu ih u vidu projektno-tehničke dokumentacije, te da to bude osnov za apliciranje prema evropskim fondovima – objasnio je Radojević.

U susret osmogodišnjici osnivanja Nacionalne asocijacije, želela bih da istaknem da se organski sektor u Srbiji za to vreme suočavao s mnogim izazovima, ali i da je zahvaljujući zalaganju svih učesnika neprekidno išao napred i paralelno s međunarodnom afirmacijom dobijao na značaju i domaćim okvirima.
Izuzetno me raduje da organska proizvodnja beleži ogroman skok za samo jednu godinu, o čemu svedoče svi parametri – povećanje ukupnih površina, broja proizvođača i izvoza. Ove činjenice ulivaju nadu svima nama koji se trudimo da ova proizvodnja kao važna grana poljoprivrede, ali i privrede naše države, dobija sve značajnije mesto koje joj pripada, i daje snagu da se još aktivnije zalažemo za njen dalji prosperitet, s obzirom na to da njenim razvojem ostavljamo i našem potomstvu jedno lepše, bogatije i zdravije mesto za život.

Nada Mišković,
predsednik Upravnog odbora
Nacionalnog udruženja za razvoj organske proizvodnje „Serbia Organica“

Udruženja

– Nacionalno udruženje Serbia Organica, njnjnj.serbiaorganica.org, office@serbiaorganica.org;
– „Terra’s“, njnjnj.terras.org.rs, terras@terras.org.rs;
– Zelena mreža Vojvodine, www.zelenamreza.org, office@zelenamreza.org;
– Vojvođanski klaster organske poljoprivrede, vok.org.rs, organskiklaster@gmail.com;
– Centre for Organic Production Selenča, organiccentar.rs, organic.jg@gmail.com;
– Centre for Organic Production Užice, udruzenje.cop@gmail.com;
– Udruženje za proizvodnju organske hrane Eco-Energy, upohecoenergy@gmail.com.

Korak po korak do sertifikata

Svako lice koje je uključeno u organsku proizvodnju – proizvođači, prerađivači i trgovci, nalaze se u sistemu stručne kontrole i sertifikacije. Sertifikat je jedina garancija potrošaču da je organski proizvod proizveden prema svim merilima i standardima organske poljoprivrede. Stručnom kontrolom utvrđuje se da li je neki proizvod, proces ili usluga u skladu s načelima organske proizvodnje.
Sertifikat koji se izdaje za organski proizvod važi godinu dana od datuma izdavanja. Njegovim dobijanjem od ovlašćene organizacije stiče se pravo na korišćenje nacionalne oznake „organski proizvod“ i logotipa setifikacionog tela na etiketi proizvoda.

Stručnu kontrolu obavljaju ovlašćene sertifikacione organizacije. Na osnovu izveštaja iz stručne kontrole donosi se odluka o sertifikaciji organskih proizvoda i izdaje se sertifikat.
Centar za organsku proizvodnju u Selenči podseća koji su neophodni koraci da bi se došlo do sertifikata:
– uspostavljanje kontakta s ovlašćenom sertifikacionom organizacijom;
– setifikaciona organizacija daje sve informacije u vezi sa stručnom kontrolom i sertifikacijom i šalje prijavu;
– dostavljanje popunjene prijave;
– prijava je osnova za ponudu sa procenom troškova koja se vraća njenom podnosiocu;
– ovlašćena organizacija proverava podatke iz prijave, kao i ispunjenost uslova za uključivanje u organsku proizvodnju;
– ukoliko se uslovi ispunjavaju, zaključuje se ugovor sa sertifikacionom organizacijom;
– redovna stučna kontrola obavlja se jednom godišnje izlaskom na teren lica iz sertifikacione organizacije. Proverava se dokumentacija i eventualno uzimaju uzorci;
– moguće su i nenajavljene stručne kontrole tokom godine;
– odluku o sertifikaciji ne donosi lice koje je izašlo na teren, već drugo lice ili komisija u okviru serifikcione organizacije;
– u slučaju da su ispunjeni svi zahtevi i posle plaćanja fakture, podnosilac dobija sertifikat koji važi godinu dana.

Za obavljanje poslova kontrole i sertifikacije u organskoj proizvodnji, Ministarstvo ovlašćuje kontrolnu organizaciju koja je upisana u Registar privrednih subjekata u skladu sa zakonom kojim se uređuje registracija privrednih subjekata, koja ima akt o akreditaciji izdat od strane nadležnog akreditacionog tela Republike Srbije u skladu s odgovarajućim srpskim, evropskim i međunarodnim standardima i koja ispunjava uslove u pogledu tehničke opremljenosti i kadrovske osposobljenosti.
Poslove kontrole i sertifikacije u organskoj proizvodnji za 2017. godinu obavljaju:

  1. „Organic Control System“ DOO, Subotica, Trg cara Jovana Nenada 15/1;
  2. „TMS CEE“, Beograd, Rudnička 2;
  3. „Control Union Danube“ DOO, Beograd, Ohridska 11/2;
  4. „Ecocert Balkan“ DOO, Beograd, Glavna 13 m/3;
  5. „Centar za ispitivanje namirnica“ DOO, Beograd, Zmaja od Noćaja 11;
  6. „Ecovivendi“ DOO, Beograd, Voje Veljkovića 5/3.

Dobro jutro broj 543 – Jul 2017.