Насловна АРХИВА PUNE RUKE POSLA U PČELINJAKU

PUNE RUKE POSLA U PČELINJAKU

У наредном периоду предстоји врцање мада, одржавање радног расположења друштава, формирање нових ројева, производња матица, уништавање варое...

669
Фото: Pixabay

Mnogo važnih poslova očekuje pčelare u ovo doba godine. Povoljno vreme i cvetanje bagremca, facelije, kestena, lipe, livadskih trava, produžuje majsku aktivnost pčela. Najvažnije je da se cedi bagremov med, održava radno raspoloženje pčela, formiraju nova društva, proizvode matice, uništava varoa…

Vrcati zreo med

U rejonima bagrema, pre svega u Homolju, Deliblatskoj peščari, Kelebiji, na Ceru, u Batočini i Pomoravlju, početkom meseca, odnosno nedelju dana po precvetavanju bagrema, med je spreman za vrcanje. Dve trećine satnih ćelija zatvorene su tankim voštanim poklopcima, što je najbolji znak da je med zreo. Pre stavljanja ramova u centrifugu, voštane poklopčiće treba odstraniti.
Ovaj posao se mora uraditi što pažljivije, uz odgovarajuću higijenu. Isceđeni med se propušta kroz cediljku, a zatim sipa u besprekorno čiste posude. Najbolje su kante od prohroma.

Dobro radno raspoloženje

Posle precvetavanja bagrema, ako se košnice ne sele na bagremac, faceliju i livadsku pašu, nastupa period kada u prirodi nema dovoljno pčelinje paše. To se nepovoljno odražava na razvoj društava i treba im pomoći dodavanjem ram-hranilice s određenim količinama šećernog sirupa ili testa. Tako će se matica podstaći na brže polaganje jaja, a u košnici će se održati radno raspoloženje pčela. Međutim, ako usledi dobra paša, ram-hranilicu odmah treba izvaditi i na njeno mesto staviti ram-građevnjak za biološko suzbijanje varoe.

Na dobroj paši pčelama je potrebno dovoljno medišnog prostora. Zato je najbolje da se medište proširi pravovremenim postavljanjem nastavaka ili polunastavaka, što omogućava pčelama da svakodnevno nesmetano unose i prerade mnogo nektara. Odgovarajuća ventilacija, dovoljno medišnog prostora, rad mladih pčela na izgradnji saća i dodavanje satnih osnova održaće radno raspoloženje i sprečiti nagon za rojenje, koji je u vreme medobranja nepoželjan.

Foto: Pixabay

Matice iz odabranih društava

Ako u košnici dođe do izgradnje matičnjaka pre ili u vreme paše, nagon za rojenje sprečiće se oduzimanjem ramova s leglom, matičnjacima i pripadajućim pčelama. Zavisno od jačine društva, treba oduzeti dva do četiri okvira i iskoristiti ih za formiranje nukleusa ili novih zajednica. Na njihovo mesto postavljaju se prazni okviri sa saćem.

Nukleusi za proizvodnju selekcionisanih matica formiraju se isključivo od jakih i odabranih društava, koja su poslednjih godina ispoljila najbolje osobine – izuzetno su produktivna, troše malo hrane, mirna su i dobro zimuju.
Rojevi, nukleusi i osnovna društva treba da su pod stalnom kontrolom, sve dok ne postanu proizvodne zajednice. To znači da im je potreban prostor za razvoj i da e moraju pojačavati i prihranjivati kad god su spoljašni uslovi za njihov razvoj nepovoljni.

PODSETNIK ZA JUN

– Ceđenje meda
– Razmnožavanje društava
– Stvaranje nukleusa
– Proizvodnja i zamena matica
– Sakupljanje cvetnog praha
– Proizvodnja matičnog mleča
– Negovanje rojeva
– Selidba košnica na novu pašu
– Posle vrcanja meda, tretiranje pčela protiv varoe (samo ako je to neophodno), uz upotrebu mravlje kiseline
– Paša: bagremac, livadske trave, malina, kupina, kesten, facelija, majkina dušica, lipa…

S. Porobić

Dobro jutro broj 542 – Jun 2017.