Насловна ВЕСТИ Retka rasa živine sa Islanda u Kikindi

Retka rasa živine sa Islanda u Kikindi

382

Penzioner iz Kikinde, Aleksandar Danić, nekadašnji bravar specijalista, već nekoliko godina, kako bi dodatno zaradio, gaji živinu rase rodajlend sa Islanda. Po kvalitetu mesa i jaja je među tri živine na svetu. Zahteva ulaganje, ali je korist višestruka.

Nekoliko godina bilo je potrebno Aleksandru Daniću, penzioneru iz Kikinde, da unapredi odgoj veoma retke rase živine na ovim prostorima, tako da sada već ima ozbiljnu proizvodnji islandske kokoši “rodajlend“, koju je nabavio u Rumuniji. Krupna živina veoma je otporna na hladnoću, meso je izuzetnog kvaliteta, uopšte nije zahtevna, tako da predstavlja dobar izvor dodatne zarade. Po kvalitetu mesa, “rodajlend“ je među prve tri živine na svetu.

“Konzumno jaje od ove živine kada se razbije i stavi na tiganj da se peče, ne prska jer nema vode u sebi. Druga živina ima vode u jajima i zbog toga se mnogi odlučuju za “rodajlend“. Sve je stvar u kvalitetu živine i odgajivaču“ – kaže Aleksandar Danić, odgajivač živine “rodajlend“.

Sam izgled vrlo krupne živine “rodajlend“, veoma crvena kresta, što je potvrda o zdravlju kokoši, budi radoznalost i kod drugih odgajivača, tako da su i Kikinđani počeli da u svojim domaćinstvima hrane upravo ovu isladnsku rasu. Prilikom termičke obrade mesa, gubi se svega dva procenta mase.

“Koke su težine oko četiri kilograma, dok su petlovi teži i iznose oko pet kilograma. Jako je zahvalna živina, što se tiče nošenja jaja, ali i kvaliteta mesa“ – dodaje Siniša Popeskov, živinar iz Kikinde.

Kvaliet mesa je na veoma visokom nivou. Zato je i cena iznad proseka. Jaje košta 150 dinara, dok je jednodnevno pile oko 300 dinara. Petao košta i do 60 evra. Danić je u Rumuniji nabavio inkubatore, u kojima se legu pilići. Napredak je sporiji u odnosu na tovnu živinu, ali je korist višestruka. Ljubav prema ovoj živini ogleda se i u načinu ishrane.

“Hranu sam prvo isprobao na sebi, pa sam posle hranio golubove, jer sam i golubar, a potom sam tu hranu preneo na živinu. Sve se uklopilo, taman onako kakao sam i zahtevao“ – kaže Danić.

Uprkos tome što je ova živina veoma otporna na hladnoću i nije izbirljiva po pitanju hrane, ipak traži da joj se posveti pažnja. Rešenje je možda u posebnoj ručno pravljenoj smesi koja se koristi umesto vakcine, a glavni sastojak je beli luk. Sve ostalo je mala tajna velikih majstora svog zanata.

Izvor: RTV

Foto: RTV