Насловна ВЕСТИ Rtanjski čaj ne zovu uzalud „muškim“

Rtanjski čaj ne zovu uzalud „muškim“

291

Rtanjski čaj, vresak ili vrijesak – ista biljka različitih imena, poseduje brojna lekovita svojstva. Mediteranska biljka raste i u Crnoj Gori, Hrvatskoj, Hercegovini, i u Srbiji na Rtnju, a ima širok spektar lekovitih dejstava.

Čubar je biljka koja je u istoj porodici biljaka u kojoj je i vresak pa imaju slična lekovita dejstva.

„Lekovita svojstva duguju visokom sadržaju etarskog ulja koje poseduju, a to je čak dva posto. Poređenja radi, u bosiljku ga ima 0,01 posto“, objasnio je u Jutarnjem programu RTS narodni travar i novinar Momčilo Antonijević.

Dodao je da je upravo to razlog što i sasvim male količine rtanjskog čaja i čubra imaju snažno terapeutsko dejstvo.

Etarsko ulje ovih biljaka bogato je snažnim antisepticima, a dodatna prednost je to što su aromatičnog, prijatnog ukusa i mirisa.

„I rtanjski čaj i čubar se koriste kao odlična sredstva za lečenje organa za varenje, sprečavaju nadutost, bore se protiv bakterija kao što je helikobakter. Mogu se koristiti kao čisti čajevi, ali ja mislim da je još bolja kombinacija sa vranilovom travom i kantarionom“, objašnjava Antonijević.

Kantarion je poznat kao prirodni antidepresiv, a i čubar i rtanjski čaj se koriste protiv nervoze i napetosti.

„Vrlo često ljudi koji imaju problem sa želucem, imaju problem i sa nervozom, tako da je za njih jako dobra mešavina rtanjskog čaja ili čubra sa kantarionom ili matičnjakom“, kaže Antonijević.

Dodaje da su i čubar i rtanjski čaj korisni i kao začini. Posebno su dobri za jela koja su teža za probavu. Važno je ne preterati sa količinama.

Radne površine u kuhinji mogu se dezinfikovati i prirodnim preparatima. Deset kapi etarskog ulja vreska ukapati u 100 mililitara sedamdesetoprocentnog alkohola i dodati deset kapi etarskog ulja vranilove trave. Mešavinu sipati u flašicu sa raspršivačem. Poprskati preko kuhunjskih površina i ostaviti da se osuši.

Antonijević naglašava da se etarsko ulje vreska i čubra može koristiti i za probleme sa kožom, ali nikako nerazblaženo, jer je izuzetno jako.

Pomaže kod bakterijskih i gljivičnih oboljenja kože. Treba ga koristiti razblaženo u nekom nosećem ulju, kao što je maslinovo ili hladno ceđeno suncokretovo.

Koristi se tako što se u jedan decilitar nosećeg ulja stavi najviše 20 kapi etarskog ulja vreska ili čubra.

Može se primeniti i za masažu dela oko grudnog koša kod osoba koje boluju od respiratornih infekcija. Za infekcije respiratornog trakta dobar je i čaj od zove ili matičnjaka koji se, kombinovan sa rtanjskim čajem, može piti i preventivno.

„Čubar i vresak nemaju takva svojstva da bi izazvali alergijske reakcije, ali svakako treba biti pažljiv“, dodaje Antonijević i naglašava da deca mlađa od pet, šest godina ne treba da koriste etarska ulja, kao ni trudnice.

U kombinaciji sa vranilovom travom, čubar može biti efikasno sredstvo u borbi protiv infekcija urinarnog trakta. U mešavinu se dodaje list uve ili list borovnice. Mešavina je posebno korisna kod problema sa ešerihijom koli.

Kombinovan sa ruzmarinom i korenom koprive, rtanjski čaj je dobar i za zdravlje prostate i potenciju kod muškaraca. Zbog toga ga nekada zovu i „muškim čajem“.

Antonijević je ukazao i na problem „očuvanja populacije rtanjskog čaja“, koji treba brati pažljivo i bez korena, a ne čupati.

Izvor: RTS

Foto: Pixabay