Насловна РАЗНО SANO: KAKO NAPRAVITI DOBRU ŠTALU – Čvrsti temelji za dobar posao

SANO: KAKO NAPRAVITI DOBRU ŠTALU – Čvrsti temelji za dobar posao

1407
Foto: Adobe Stock

Svaki dobar posao kreće od čvrstih temelja. Kada je u pitanju projektovanje smeštaja za domaće životinje, ovaj princip treba shvatiti i bukvalno – izgled, veličina i karakteristike farmi umnogome pomažu bavljenju uzgojem. Kolektivno iskustvo farmera širom sveta, kao i Sano partnera u 35 zemalja, dovelo je do saznanja, a o ona do konkretnih brojki i merljivih rezutata, sve u zavisnosti od toga koja životinja vam je primarna u uzgoju.

Samo projektovanje farme zahteva vreme, odgovarajući oblik i veličinu farme i zahtevna ulaganja, ali svaka unapred promišljena odluka kasnije u mnogo pomaže bavljenju stočartsvom.

Osobine objekta u kojem krave provode svoj životni vek igraju važnu ulogu. Zdrave i zadovoljne krave donose profit. Ali, kvalitetan objekat znači i da će vlasnik, farmer i radnik biti zadovoljni u štali koja je komotna za automatizovan rad, provetrena, svetla i čista. Tako štala postaje prostor prijatan za rad.

Ako pričamo o farmama za slobodno držanje mlečnih krava, treba povesti računa o zapremini objekta, temperaturi, vlazi u objektu, osvetljenošću, strujanju vazduha, kao i o ležištima i obliku poda. Takođe, važno je utvrditi potrebe za vodom, načine prikupljanja i odlaganja stajnjaka, a u ovu računicu valja uključiti dalje upravljanje stajnjakom i biogas postrojenje.

Krenimo od početka. Zapremina objekta treba da je oko 40 kubika po životinji, s prozorima koji pokrivaju barem 5% površine osnove. Drugim rečima, omogućeno je oko 80 luksa osvetljenosti u zoni životinja tokom dana. Nagib krova isto tako igra veliku ulogu u pravilnom provetravanju štale. Preporuka je da zbog toga krov bude nagiba 18° – 25°, jer se time omogućuje najbolje strujanje vazduha.

Dobra produktivnost krava održava se od -7 do +25 stepena Celzijusa, s optimalnom vlagom od 60 do 80%. Potrebno je osigurati dovoljnu visinu i kapacitet vazduha, pa se preporučuje da visina bočnih stubova bude 4 do 4,20 metara. Do visine od oko 1,5 metara može se izvesti monolitni zid (AB, opeka, paneli), a ostatak može činiti montažni sistem. Objekat je, dakle, lake i prozračne strukture, a u zimskim uslovima predviđen je sistem zavesa koje štite od nepovoljnih spoljnih uslova.

Prirodna ventilacija se postiže pre svega dobrom orjentacijom objekta – upravno na glavnu ružu vetrova, a dodatno postavljanjem ventilatora koji se instaliraju na oko 3,6 m visine duž štale pod uglom od 20° prema dole.

Odabrati podloge odgovarajuće mekoće i karakteristika s obzirom na kategoriju životinja i sistem držanja. Krave više vole duboka ležišta i visoka proizvodnja ima upravo ovakve uslove, ali je početno ulaganje zbog toga veće. Pojilice treba smestiti u blizini hranidbenog stola (unutar 15m) i na izlasku iz izmuzišta, s mogućnošću lakog čišćenja, i ne treba da se dozvoli smrzavanje vode.

Prikupljanje stajnjaka najčešće se rešava postavljanjem automatskih strugača, mehanizacijom sa strugačem ili rešetkastim podom, a postoje razne opcije za skladištenje.

Dobro izgrađena i opremljena štala omogućiće zdravlje i kvalitetan uzgoj stoke, koja će, upravo zahvaljujući tome, davati više mleka, a farmeri će, radeći u povoljnom okruženju, bolje i efikasnije raditi, na opšte zadovoljstvo.

Dobro jutro br. 580 – Avgust 2020.