Preporuka je da ječam na području jugoistočne Srbije seje od 20 oktobra do 10. novembra. Saša Stanković, savetodavac PSSS Niš ističe da ne treba preterivati sa gustinom setve, 180-200kg/ha zavisno od sortne agrotehnike.
– Ječam je vrsta sa najvišim stepenom bokorenja, te suviše gusta setva povećava troškove semena, dovodi do opasnosti od poleganja i rezultat su slabiji prinosi sa vrlo sitnim i lakim zrnom, a često i dosta bolesti. Pred početkom smo optimalnih rokova setve ozimih strnina i imamo odlične uslove za osnovnu obradu, predsetvenu pripremu i samu setvu. Međutim, ne treba još uvek krenuti sa setvom. Usevi će rano ponići, toplo vreme će dovesti do pojave bolesti, lisnih vašiju i cikada koje prenose viruse i mora se obaviti zaštita protiv istih. Bilo je par godina u zadnje vreme kada je već u jesen trebalo odraditi tretman zaštite protiv bolesti i štetočina. Prerana setva može zbog najava toplota u daljem periodu ubrzati porast i razvoj biljaka te su one sa nailaskom mrazeva osetljivije na niske temperature – navodi Stanković.
– Nekada je ječam bio glavna sirovina u proizvodnji piva, pivare ugovarale proizvodnju pivskog ječma, selekcione kuće radile na selekciji pivskog ječma u cilju stvaranja sorti visokih prinosa i visokih standarda kvaliteta sa aspekta potreeba pivarske industrije.
– Dugo godina unazad pivare prioizvode pivo od gotovog slada i značajno su se smanjile površine pod pivskim ječmom. Selekcija se i dalje radi na ječmu u cilju podizanja prinosa, kvaliteta prinosa (i sa aspekta pivske industrije i aspekta potreba za proizvodnju stočne hrane), stvaranju sorti otpornijih na najdominantnije biljne bolesti, na poleganje, na niske temperature. Stvoreno je dosta kvalitetnih i prinosnih sorti. Ječam zauzima značajno mesto u strukturi biljne proizvodnje, ali dosta skromnije nego ranije. Zadnjih par godina povećeva se interesovanje za povećanjem površina pod pivskim ječmom, pošto se stočni ječam već seje na solidnim površinama u našoj zemlji i ovom delu Srbije – ističe naš sagovornik.
D.A.