Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ Stare, otporne sorte sočne su bez hemije

Stare, otporne sorte sočne su bez hemije

ВОЋАРИ СТАНКОВИЋИ ИЗ МАЛОГ ПОЖАРЕВЦА ЛАКО НАЛАЗЕ ПУТ ДО КУПАЦА

568

Na porodičnoj plantaži dominiraju stare i proverene sorte bresaka (Kardinal, Red Heven i Fajet), šljiva (Čačanska rana, Čačanska najbolja i Čačanska lepotica) i mušmula (Domaća mušmula) koje se odlikuju bogatstvom mirisa, ukusa, i sočnošću, a ne traže uobičajenu hemijsku zaštitu jer imaju prirodnu otpornost .

Dobar deo voća porodica proizvede prodaju se na beogradskoj pijaci Zeleni venac, a ono što pretekne završi u hladnjačama koje ga izvoze na crnogorsko i rusko tržište.

Na porodičnom imanju Stankovića iz Malog Požarevca 10. juna počeće berba ranih sorti bresaka, a krajem meseca i prvih šljiva. Posla uvek napretek, ali kada u kući sloga vlada, sve se postiže. Ilija Stanković je diplomac Poljoprivrednog fakulteta u Zemunu i zajedno sa ocem Slavišom, majkom Biljanom i sestrom Ivanom živi i radi na porodičnom imanju. Uzgajaju breskve, šljive i mušmule, a u vinogradu proizvedu onoliko grožđa koliko im je potrebno za vlastite potrebe. Voćarskom poslu ozbiljnije se posvetio otac 2007. godine, a gazdinstvo je zvanično registrovano pet godina kasnije, kada je Ilija postao punoletan.

  • Kada kažemo ozbiljnije, to znači da sada poštujemo sve agrotehničke mere, što ranije nije bio slučaj. Trudimo se da svake godine proširimo površine pod voćem. To ćemo nastaviti dok ne dostignemo maksimum koji s modernom mehanizacijom sami možemo da obrađujemo, bez angažovanja radnika. Radimo intenzivnu proizvodnju, ali ne možemo reći da imamo savremene zasade, jer su oni bez sistema za navodnjavanje. Razlog tome je što u našem kraju nemamo mogućnosti da navodnjavamo. Kada nam finansijski bude dostupno bušenje arteskih bunara, tada ćemo postaviti i zalivne sisteme – priča nam ovaj mladi poljoprivrednik.

 Modernizacija uz pomoć države

Prema Ilijinim rečima, teren na kojem se nalaze porodični voćnjaci nije podložan gradu, ali su zasadi ipak osigurani. Za ove namene Stankovići koriste podsticaje Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede koje im vraća 40 procenata od premije. Ilija, kao nosilac poljoprivrednog gazdnistva, koristi i državne podsticaje za podizanje novih zasada i kupovinu novih mašina.

Kod kupovine nove mehanizacije povraćaj sredstava je 40 odsto, a za kupovinu sadnica breskve 50 procenata bez PDV-a. Pošto sadi čačanske sorte šljiva, podsticaj za podizanje zasada domaćih sorti je 100.000 dinara po hektaru, plus 50 odsto povraćaja za nabavku sadnica. Sada planira da podigne namenski kredit za kupovinu poljoprivrednog zemljišta površine jednog hektara, po povoljnim uslovima koji su ostvareni potpisivanjem ugovra resornog ministarstva sa bankom Poštanska štedionica. Tada bi ova porodica mogla da započene proces modernizacije voćnjaka, a to se pre svega odnosi na bušenje arteskih bunara za navodnjavanje, kao i za podizanje ograda i protivgradnih mreža.

You need to be logged in to view the rest of the content. Please . Not a Member? Join Us