Насловна РАЗНО Suzbijanje glodara na usevima strnih žita

Suzbijanje glodara na usevima strnih žita

548

 Vizuelnim pregledom useva strnih žita, uljane repice, deteline u atarima  Sombora, Odžaka i Apatina  registrovane su aktivne  rupe od glodara. Osnov za suzbijanje glodara predstavlja brojnost takvih rupa po jedinici površine. Najjednostavniji način kontrole brojnosti glodara je prebrojavanje aktivnih rupa na 10 probnih površina na po 100 kvadratnih metara,odnosno u 10 redova useva na dužini od 100 m. Provera aktivnosti rupa možeda se  uradi tako što se nađene rupe zatrpaju i nakon nekoliko dana proveravaju.

Za poljsku voluharicu hemijsko tretiranje treba započeti kada ih nema mnogo, odnosno kada se uoči 5 aktivnih rupa po aru, a kod poljskog miša sa suzbijanjem se  počinje kada se utvrdi jedna aktivna rupa po aru.

– Za suzbijanje ovih štetočina koriste se rodenticidi (hemijska sredstva), odnosno  mamci na bazi cink fosfida koji imaju kratak period razlaganja pa u manjoj meri mogu da uzrokuju uginuće sitne divljači. U aktivnu rupu stavlja se 5 grama mamka i potom se  zatrpa. Nakon 10 dana ponovo se kontroliše stanje sa aktivnim rupama. Mogu se koristiti i mamci na bazi bromadiolona, 10-20 gramapo jednoj rupi. Ali, s obzirom na njihov mehanizam delovanja (antikoagulanti) ovi mamci imaju vremenski odloženo dejstvo i suzbijanje je potrebno ponoviti za 7 dana.Pravilna primena rodenticida podrazumeva da se pri suzbijanju glodara, mamak mora stavljati u rupu koja se potom obavezno mora  zatrpati i „nagaziti“, objašnjava za „Dobro jutro“ dipl. ing zaštite bilja Mirjana Zorić, savetodavac u PSS Vojvodine sa sedištem u Somboru.

Pri postavljanju mamaka, po savetu ovog stručnjaka, veoma je važno voditi računa da se mamci ne rasipaju, da ne ostaju na površini zemlje kako  bi se sprečilo eventualno trovanje divljači i ptica. Savetuje se da oni koji rade na  suzbijanju glodara, zbog svoje zaštite, obavezno koriste lična zaštitna sredstva (rukavice, masku). Primenu sredstava za zaštitu bilja, mogu obavljati lica koja poseduju rešenje o primeni naročito opasnih sredstava za zaštitu bilja.

Proizvođačima se preporučuje da pregledaju useve i ukoliko uoče više od 10 aktivnih  rupa po hektaru, da urade tretman sa nekim od rodenticida koje smo naveli.

V. Savić