Насловна НАЈАВЕ U DRENOVCU ZADOVOLJNI PAPRIKOM, UPRKOS SUŠI: Viša cena nadoknadila manje prinose

U DRENOVCU ZADOVOLJNI PAPRIKOM, UPRKOS SUŠI: Viša cena nadoknadila manje prinose

749

Piše: Jelena Lukić

Ova godina nije bila naklonjena paprikarima, pa ni onim čuvenim u selu Drenovac kod Paraćina. Zbog suše, visokih temperatura, a ponegde i grada, rod kraljice povrća bio je manji i slabijeg kvaliteta. Ali je zato cena bila dobra, pa su proizvođači uspeli cenom da nadoknade gubitke zbog manjeg roda.

Ana Milošević (42) iz Drenovca se 13 godina samostalno bavi uzgojem paprika. Radi i ranu plasteničku proizvodnju rasada, pre svega paradajza, paprike, krastavca i kupusa, a uzgaja i kornišone.

Teško je naći radnike za berbu

– Papriku proizvodim na jednom hektaru, uglavnom belu kurtovku i nešto malo belu dugu. Prošle godine sam imala više, a ove godine sam to smanjila, jer je teško pronaći radnike za berbu i za klasiranje. Zato uglavnom sve radim ja, a pomažu mi ćerka i majka, a kada je berba, angažujemo još dva radnika – kaže Ana.

Ana je za svojih 65 ari ove godine na ,,Danima paprike“ u Drenovcu dobila nagradu za najuređeniju parcelu.

– Tu gajim belu kurtovku koja je odlična za ajvar. Kasnije je sađena pa je malo kasnila berba, ali sam uspela da izvučem relativno dobar rod, i pored toga što je godina specifična za sve kulture, a posebno za paprike. Na nekim parcelama zbog visokih, i dnevnih i noćnih temperatura nije došlo do potpunog oprašivanja, pa je rod podbacio. Kvalitet je lošiji za oko 30 odsto, paprika je sitnija. Prošle godine imala sam skoro 90 odsto prve klase, dok je ove godine bilo i druge i treće klase. Moja paprika nije mnogo krupna i nema puno vode, već više suve materije koja je dobra za ajvar – naglašava Ana Milošević.

Nedostaju stajnjak i mreže za zasenu

Njene parcele imaju sistem kap po kap s folijom, što je neophodno za ovakvu vrstu proizvodnje.

Za bolji rod bilo bi dobro kada bi se đubrilo stajnjakom, ali ovde ga nema jer nema dovoljno krupne stoke, tako da koristimo veštačko đubrivo. Bilo bi dobro da imam mrežu za zasenu, jer je ova godina bila topla i ima ožegotina od sunca, ali trenutno nemam uslove za to, a vidim da ih ima u Vojvodini – ističe Ana.

I pored toga što koristi sve potrebne agrotehničke mere, bilo je brojnih nevolja.

– Ove godine sam imala i problem s insektima, kao i sa bakterioznom plamenjačom. Ipak, mislim da ne treba preterano koristiti hemiju, jer mora biljka da se pusti da sama stvori neki imunitet – smatra Ana.

U toku sezone ima do četiri ili pet berbi, a ako su dobri vremenski uslovi, papriku bere do kasne jeseni.

– Neke parcele u Drenovcu su ove godine imale samo jednu berbu, a negde je i grad uništio rod, kod mene ne. Berba traje do mraza, do oktobra. Jedne godine sam brala paprike do 25. novembra, a ove godine videćemo – kaže Ana.

Cena od 130 do 150 dinara

Cena parike je, slažu se svi uzgajivači, bila dobra, od 130 do 150 dinara za najkvalitetniju, dok je prošle godine bila 100 dinara. Ana papriku prodaje na veliko kod kuće, gde joj dolaze već poznati kupci, kao i na jagodinskoj pijaci, gde takođe ima stalne mušterije.

U Drenovcu se oko 50 domaćinstava od ukupno 500 bavi proizvodnjom ovog povrća, na parcelama od 15 ari do jednog hektara. Selo ima i dva udruženja paprikara koji su nekada preko opštine dobijali subvencije, uglavnom za kupovinu mehanizacije.

– Ovde su zastupljene manje parcele i mi ne možemo da se poredimo s Vojvodinom, gde jedan čovek ima po nekoliko desetina hektara pod paprikom. Ovde samo nas nekoliko ima do hektar, dok ostali imaju manje parcele – kaže Ana, jedina žena u selu koja samostalno vodi proizvodnju paprika.

Ona sama sve organizuje oko proizvodnje rasada, obezbeđuje sredstva za prskanje, vozi traktor i sve priključne mašine, kao i kombi za transport robe. I pored toga, kaže ova vredna žena, uz dobru organizaciju uspeva da pronađe i vreme za sebe i za porodicu.

Najduža paprika Milojevića

Na ovogodišnjim „Danima paprike“ u Drenovcu najduža paprika od 24,5 cm ubrana je u zasadu Jasmine Milojević iz Drenovca. U kategoriji najteža paprika ona je osvojila drugo mesto s paprikom teškom 277 grama.

– Ranijih godina imala sam paprike teške i do 400 grama, ali ova godina je bila sušna, pa je i uz navodnjavanje bilo teško proizvesti kvalitetne paprike. Prinosi su bili solidni, ali nije bilo onog ekstra kvaliteta kao prethodnih godina – kaže Jasmina Milojević kojoj u proizvodnji paprika pomaže sin Goran.

Porodica Milojević iz Drenovca proizvodi papriku duže od 30 godina, na površini od oko 65 ari.