U Farkaždinu prinos manji, ali bostan nikad slađi

Dušan Jovanov iz Farkaždina treća je generacija bostandžija u porodici. Jovanovi domaće lubenice gaje već četiri decenije.

Ove godine su u poljoprivrednom gazdinstvu Jovanovih lubenice i dinje posejane na površini od dva hektara.

– Suša je s jedne strane smanjila prinos ali, s druge strane, puno sunca učinilo je da lubenice i dinje nikad nisu bile slađe. Bostan je pod zalivnim sistemom, a to sve povećava troškove proizvodnje. Zato smo sa trenutnom cenom na malo od 40 dinara na nuli. Ipak, bostan je tradicija i nije se lako toga odreći – kaže Dušan Jovanov.

Jovanovi domaće lubenice prodaju na zrenjaninskoj pijaci. Prema Dušanovim rečima, kada je bolji dan za trgovinu, uspe da pokrije troškove dolaska i pijačarine.

– Imamo tri sorte lubenica i zaista su lepe, krupne, ali primećujem da kupci vode računa o svakom dinaru. Ipak, preporučio bih im da uživaju u slasti domaćih lubenica, jer zbog suše teško da će ih biti posle 15. avgusta – napominje Jovanov.

Izvor: Dnevnik

Foto: Pixabay

razvojnifv.png

RAZNO

Pregled povrća u skladištima

U decembru je poželjan pregled uskladištenog povrća (krompir, luk i dr.) kao i uklanjanje plodova sa simptomima truleži. U povrtnjacima

Zašto su mušmula i drenjina plodovi izuzetne vrednosti

Mušmula se u tradicionalnoj ishrani koristi za pravljenje džemova, rakija, kompota i sirupa. Stručna literatura ističe njenu sposobnost da povoljno

Tajne uspešne setve šargarepe

U vreme kada se sve više ljudi okreće proizvodnji povrća u kućnim baštama, šargarepa ostaje jedna od najčešće gajenih kultura.

Ankini keksići

Ne znamo ko je Anka, ali su keksići koji su po njoj dobili ime odlični. Brzo ih možete napraviti, a

Zašto je poleganje rasada najopasnija bolest?

Predstavlja najopasniju bolest tokom proizvodnje rasada. Bolest se ispoljava na mladim, tek izniklim biljkama u toplim lejama, kada, kako ime