U mionička sela stigli prvi rezervoari s pijaćom vodom


Prvi kontejneri od 1.000 litara i cisterne s pijaćom koje je obezbedila opština Mionica od jutros su počeli da stižu u mionička sela, Robaje, Mratišić, Osečenicu, Bukovac, Golubac, Rajković, ugrožena sušom, a u akciji vanrednog vodosnabdevanja seoskih domaćinstava učestvuje i Vojska Srbije, čije dve cisterne od po 3.000 litara.
Oni idu od kuće do kuće i obezbeđuju neophodne količine vode mioničkim domaćinstvima. A najveću pomoć u stabilizaciji vodosnabdevanja obezbediće cisterna od 33 kubika, koja će puniti rezervoar u Ćajincu iz koga se snabdevaju ugrožena sela.
Predsednik opštine Mionica Boban Janković rekao je da izvori presušuju, ali da suša ne može da zaustavi život.
„Ne vredi da se žalimo na prirodu i vremenske uslove, moramo da radimo i da svakoj kući obezbedimo dovoljno vode za život. I to radimo danas zajedno sa opštinskim javnim preduzećem i pripadnicima Vojske Srbije. To radimo svakog drugog dana tražeći nove izvore vode, koji će dugoročno obezbediti stabilno vodosnabdevanje svake kuće u Mionici bez obzira na vremenske uslove i sušne periode“, rekao je on.
Opštinski štab za vanredne situacije uveo je strogu zabranu korišćenja vode za zalivanje, a inspekcija će vršiti pojačan nadzor na terenu, saopšteno je iz opštine.
Na vodovodni sistem koji snabdeva Banju Vrujci i okolna sela priključen je novi bunar, čime će biti stabilizovano vodosnabdevanje i u varoši, a očekuje se da će uskoro stići rezultati ispitivanja za još jedan bunar u Golupcu koji bi obezbedio dodatne količine vode za gornja sela.
Akcija dopremanja 40.000 litara vode domaćinstvima biće nastavljena i narednih dana.

Izvor: Tanjug

Foto: V. Lojanica/RAS Srbija

razvojnifv.png

RAZNO

Pregled povrća u skladištima

U decembru je poželjan pregled uskladištenog povrća (krompir, luk i dr.) kao i uklanjanje plodova sa simptomima truleži. U povrtnjacima

Zašto su mušmula i drenjina plodovi izuzetne vrednosti

Mušmula se u tradicionalnoj ishrani koristi za pravljenje džemova, rakija, kompota i sirupa. Stručna literatura ističe njenu sposobnost da povoljno

Tajne uspešne setve šargarepe

U vreme kada se sve više ljudi okreće proizvodnji povrća u kućnim baštama, šargarepa ostaje jedna od najčešće gajenih kultura.

Ankini keksići

Ne znamo ko je Anka, ali su keksići koji su po njoj dobili ime odlični. Brzo ih možete napraviti, a

Zašto je poleganje rasada najopasnija bolest?

Predstavlja najopasniju bolest tokom proizvodnje rasada. Bolest se ispoljava na mladim, tek izniklim biljkama u toplim lejama, kada, kako ime