Насловна ТЕМЕ ВИНОГРАД U vinogradu pune ruke posla

U vinogradu pune ruke posla

519

Piše: Jasna Bajšanski

Maj je mesec u kome biljke bujaju i cvetaju, pa se i vinograd nalazi u fazi intenzivnog porasta lastara, što znači da ga treba zaštititi. O tome koji radovi očekuju vinogradare u maju razgovarali smo s Milošem Ristićem, direktorom Centra za vinogradarstvo i vinarstvo iz Niša.

Početkom ovog meseca vinograd treba ciljano tretirati protiv plamenjače i pepelnice. Tretman se tokom maja, u zavisnosti od vremenskih uslova, mora uraditi dva puta. Krajem maja i početkom juna počinje fenofaza cvetanja, kada se ubacuje i tretman protiv sive truleži vinove loze. Ovaj tretman se radi u precvetavanju, a čak i pre cvetanja ako se očekuje kiša, kaže naš sagovornik.

 Uništavanje korova i plitka obrada

– Sem hemijskih tretmana, neophodno je sprovesti radove na suzbijanju korova koji intenzivno rastu u proleće. Takođe, važno je kvalitetno obrađivati zemljište. Osnovni cilj ovih radova je, sem suzbijanja korova, onemogućavanje isušivanja zemljišta. Plitkom obradom ono se provetrava i zatvaraju se pore kroz koje izlazi vlaga. Neki vinogradari se opredeljuju i za upotrebu herbicida protiv korova. U ovim slučajevima važno je napomenuti da se obavezno mora obratiti velika pažnja prilikom prskanja, da se herbicidima ne poprska i vinova loza. Uvek je bolje mehaničko uklanjanje korova, okopavanjem i freziranjem, ali ovakav način u velikoj meri poskupljuje proizvodnju i dosta utiče na krajnju cenu grožđa – objašnjava Ristić.

Prema njegovim rečima, i u vinogradu, kao i u voćnjaku, mogu se ostaviti zatravljene površine, što se u zapadnoj Evropi često radi. Severna Italija, Nemačka, Austrija, Slovenija, poznate su po intenzivnom zatravljenju vinograda, a prednosti su brojne. Pre svega, u vinograd može da se uđe čak i posle kiše, ne čekajući da se zemlja prosuši ako je potrebno uraditi tretmane.

– Međutim, mi nemamo klimatske uslove za to. Naša godišnja suma padavina nije dovoljno velika za zatravljivanje vinograda. Treba znati da travnate površine potroše istu količinu vlage kao i vinograd. U slučaju da vinogradari imaju uslova za navodnjavanje ili da su vinogradi na takvoj poziciji da u zemljištu ima dovoljno vlage, to se može raditi. Mnogi proizvođači, uprkos neispunjavanju ovih uslova, zatravljuju vinograd, makar svaki drugi red. To je prednost kod domaćina koji se bave vinskim turizmom jer se šteta koja se nanese zbog nedovoljno vlage za čokote, može nadoknaditi kroz turizam – kaže ovaj stručnjak.

You need to be logged in to view the rest of the content. Please . Not a Member? Join Us