Насловна РАЗНО Uljari strahuju da li će moći da vrate strane kupce

Uljari strahuju da li će moći da vrate strane kupce

153

Vlada Srbije donela je odluku o ukidanju zabrane izvoza svih vrsta ulja,  sirovog i rafinisanog, posle kompletnog uvida u stanje zaliha, ali i rekordnih površina pod zasadom suncokreta. Nadležne institucije nastaviće da prate situaciju na tržištu i u skladu sa tim preduzimaće valjane mere. Prioritet će biti da se zadovolje sve potrebe stanovništva.

Sunčica Savović, direktorka Udruženja „Žita Srbije”, ističe da je pređašnjim odlukama vlade na tu temu Srbija mnogo izgubila kod internacionalnih kupaca.

– Sada je pitanje da li ćemo moći i u kojoj meri da vratimo te kupce. Odluka o ukidanju zabrane izvoza svih vrsta ulja je svakako dobra, jer će opet dopustiti trgovcima, izvoznicima i proizvođačima slobodu da mogu,  onako kako se to inače i radi, da sklapaju poslove i imaju predvidivost u poslovanju, jer se sa takvom vrstom berzanske robe trguje unapred. Recimo, ulje se sada prodaje, za oktobar – ističe Savovićeva i dodaje da je država mogla sve ranije to na mnogo bolji način da reguliše, boljim sistemom kvota.

– Nadamo se da se ovakve zabrane više neće ponoviti. Srbija nikada nije zavisila od bilo kod svetskog proizvođača ulja, mi smo uvek proizvodili više nego za domaće potrebe. Zato nije ni bilo razloga da se stavljaju  zabrane na izvoz svih vrsta ulja, ta odluka je bila suvišna – smatra ona i podseća da su u uljarama i skladištima ulja dosad bili veliki problemi.

– Kapaciteti su bili 100 odsto puni, a nemaju sve naše uljare prostor da skladište ulje u hladnjačama. Naprosto, proizvođačima ulja pretila je  opasnost, pored svih finansijskih problema koje imaju u poslu, da im ulje propadne jer ono takođe ima svoj rok trajanja – podvlači direktorka Udruženja „Žita Srbije”.

Prema procenama prinosa nove žetve suncokreta, koja je u toku, sa zasejanih 250.000 hektara u naredne dve nedelje očekuje se oko 750.000 tona suncokreta. Uzimajući u obzir i postojeće zalihe sirovog suncokretovog ulja, Grupacija proizvođača biljnih ulja u Udruženju za biljnu proizvodnju i prehrambenu industriju PKS pokrenula je inicijativu da se dozvoli nesmetan izvoz i sirovog i rafinisanog suncokretovog ulja. Prema tvrdnjama proizvođača, slobodnim izvozom sirovog i jestivog ulja od suncokreta zadržala bi se dosadašnja tržišta i dobila šansa za osvajanje novih, oslobodile zalihe za novi rod suncokreta, sirovog i rafinisanog ulja, ostvarila znatna finansijska sredstva za promet u narednom periodu.

Iz Udruženja za biljnu proizvodnju i prehrambenu industriju PKS-a podsećaju da je do sada bio dozvoljen izvoz rafinisanog suncokretovog ulja u pakovanjima za prodaju na malo u količini od 6.000.000 litara i u rinfuznom stanju u količini od 4.000 tona, dok je potpuno ograničenje izvoza za sirovo suncokretovo ulje važilo od marta.

Radi zaštite domaćeg tržišta sve vreme je bila na snazi zabrana izvoza sirovog suncokretovog ulja. Evropski trgovci nudili su visoke cene za sirovo ili ulje u boci, po dva-tri puta veće od aktuelnih, stvarajući pritisak na domaćem tržištu. Proizvođači u Srbiji imali su sirovine i jestivog ulja za domaće potrebe, s obzirom na činjenicu da godišnje proizvedemo do 200.000 tona ulja, a potrebe stanovništva su 90.000 tona, navode u PKS-u.

Svetsko tržište sirovog i rafinisanog ulja suncokreta, usled ukrajinske krize, potpuno je destabilizovano porastom tražnje i cena i cena sirovog ulja porasla je sa 1.200 evra po toni na 2.000 evra po toni. Nakon skoro šest meseci, trenutna cena sirovog ulja je snižena i kreće se od 1.200 do 1.300 evra po toni. Takođe, varirala je i cena rafinisanog suncokretovog ulja na svetskom tržištu i iznosila je i do 3,5 evra po litru, a trenutno na tom tržištu cena je snižena i iznosi oko 2,2 evra po litru. Cena jestivog ulja na domaćem tržištu, Uredbom Vlade Srbije je fiksna još od 15. novembra 2021. i novom izmenom uredbe ograničena je do 31. avgusta i iznosi oko 1,35 evra po litru.

Izvor: Politika

Foto: Pixabay