Unapređen uzgoj grožđa u malim vinarijama

U Sremskim Karlovcima predstavljeni su rezultati grupnog savetodavnog projekta implementiranog u pet manjih vinarija iz različitih regiona Srbije. Projekat je obuhvatio seriju obuka i treninga na temu organskog uzgoja grožđa, kroz program Saveti za mala preduzeća, a sprovodi ga Evropska banka za obnovu i razvoj u saradnji sa Ministarstvom privrede.

Kako je saopšteno iz EBRD, ovaj desetomesečni projekat je omogućio je da pet srpskih vinarija, uz pomoć konsultanata stekne znanja i osnove za uvođenje organskih zasada grožđa, kao i da unapredi uzgoj i proizvodnju grožđa, dođe do boljih prinosa i kvaliteta vina i pri tome smanji operativne troškove.

Navodi se da svih pet vinarija – Vinarija Jović Knjaževac, Vinarija Izba Jovanović Vele Polje, Janko Smederevo, Podrum Čokot Starci i Vinum Sremski Karlovci spadaju u red manjih proizvođača.

Reč je, dodaje se o porodičnim firmama sa relativno kratkom tradicijom, ali sa vinima koja karakteriše visok kvalitet, zbog kojih su i dobitnici raznih domaćih i međunarodnih priznanja.

Nikola Bertolini, šef za saradnju u Delegaciji Evropske unije u Srbiji izjavio je ovim povodom da je „ovo mnogo više nego podrška vinarstvu“.

– Ovo je jedan od stotinu primera kako Evropska unija podržava mala i srednja preduzeća u Srbiji. Od visoko tehnoloških kompanija koje se bave razvojem softvera, do seoskog poljoprivrednog poslovanja, postoji program za svakog. Upravo smo sada omogućili malim i srednjim preduzećima da kupe potrebnu opremu. Naš posao je da pomognemo da srpska preduzeća postanu evropska preduzeća. I svakog dana radimo na tome. Izdvojili smo već preko 250 miliona evra za ovaj sektor i nastavićemo da podržavamo preduzetnike u Srbiji – rekao je Bertolini.

Izvor: RTV

Foto: Pixabay

razvojnifv.png

RAZNO

Salata od čičoke

Priprema se od 3-4 čičoke, dve šargarepe, jednog praziluka, a dodaju se morska so, maslinovo ulje i jabukovo sirće. Skuvajte

Kako i čime da uklonite dosadne puževe iz povrtnjaka

U zaštićenom prostoru salatom se hrane i štetni insekti ali i puževi. Najčešći su puževi golaći. Telo im je izduženo

Jeste li znali da je korijander čistač otrova i teških metala?

Korijander (Coriandrum sativum) je biljka neobičnog izgleda i još neobičnijeg mirisa koji podseća na trag ozloglašene smrdibube. Kod nas se

Strateški proizvod traži strateške poteze

OBLAČINSKA VIŠNJA NAŠA IZVOZNA UZDANICA Oblačinska višnja je strateški poljoprivredni proizvod i privredno veoma značajna za našu zemlju. Poslednjih godina

Tatlije – jednostavne, a mirišu na bakin zagrljaj

U vremena kada je jelo više zavisilo od umešnosti domaćice nego od sastojaka (jer mnogo  toga nije ni bilo), kolači

Sve što treba da znate o uzgoju salate: temperatura, đubrenje i najbolji predusevi

Salata je biljka dugog dana, ne zahteva veliku toplotu. Klija pri minimalnoj temperaturi od 2-3 ºS, a optimalna je 18