Uštipci koji vraćaju u detinjstvo

Ovih dana je na Vračaru otvorena “Dabić kompletara” koja je za kratko vreme privukla veliki broj gostiju iz Beograda. Mini lokal je za one posetioce koji kasno doručkuju i rano ručaju, pripremio specijalitete koje nikoga ne ostavljaju ravnodušnim.

Vlasnik Aleksandar Dabić sa suprugom, poznatom TV voditeljkom Marijom Egeljom Dabić i budućim suvlasnikom Dejanom Šalipurom, ponudio zlatiborske specijalitete i to komplet lepinju, projice i uštipke.

– Već dve decenije moja porodica ima restoran i smeštaj na Zlatiboru, a pre pet godina smo otvorili i pekaricu. Vremenom smo došli na ideju da otvorimo mali lokal i u Beogradu. Odlučio sam se da ponudim Beograđanima tri specijaliteta iz mog kraja. Komplet lepinja je veoma tražena. U nju ide smesa od jaja i mladog zlatiborskog kajmaka, koja se umuti, zapeče, a onda preko toga ide pretok koji je miks jagnjećeg i prasećeg pečenja. Sve to se stavlja u lepinju, koja može da se kombinuje sa goveđom pršutom. Što se tiče uštipaka, želeo sam da se ovim specijalitetom vratim u detinjstvo. Za uštipke po receptu moje mame koristim brašno tipa 400. Kada umesim testo, ono mora da odstoji pola sata a onda se na vrelom ulju prži. Kao dodatak uštipcima nudimo kajmak, krem i mešani džem – otkriva Aleksandar Dabić.

Što se tiče projica, za pravljenje se koristi kukuruzno brašno, koje nabavlja iz zlatiborskog kraja.  Brzo i lako budu gotove, a kada se zagrizu, bukvalno se tope u ustima. Od našeg sagovornika saznajemo da su u planu i pite čije se kore razvijaju.

– Mama u našoj pekari razvija kore i njene pite su nadaleko poznate. Znam da bi i ovde bile jako tražene. Razvlačenje kora za pitu je prava mala umetnost. Od brašna, vode, malo soli i ulja, postaje mekano testo koje se pažljivo mesi dok ne postane glatko poput svile. Onda se ostavlja da odstoji a zatim se strpljivo i polako razvlači oklagijom. Razvlačenje kora je i znak strpljenja – ne može na brzinu i na silu, već se sa ljubavlju radi. Samo tada pita dobija onu zlatnu hrskavost spolja i mekoću iznutra.

Za ovaj posao treba biti majstor, tako da Aleksandar razmišlja i o tome da angažuje osobu koja bi pravila samo pite od razvučenih kora.

Na pitanje koliko mu pomaže supruga Marija Aleksandar uz osmeh kaže da je ona alfa i omega ovog posla.

– Ona je veliki radnik i ništa joj nije teško, ni strano, da uradi. Mnogi se začude kada je vide da poslužuje i pravi komplet lepinju. Obično pitaju da li je to ona uvek nasmejana žena sa malih ekrana. U svakom slučaju, prijatno se iznenade i obavezno dođu sutradan ponovo na kasni doručak ili rani ručak – ističe Aleksandar.

Tekst i foto: Dijana Maksimović

razvojnifv.png

RAZNO

Istočnoevropski ovčar Kajzer – pas sa dušom

Onako visok i snažan, sa podignutim ušima, jakim kostima i dobro razvijenim mišićima istočnoevropski ovčar po imenu Kajzer, vlasnika Aleksandra

Lažne bukovače gorke i žilave

Gljive iz roda Crepidotus su prvenstveno saprotrofne, što znači da se hrane razlaganjem mrtve organske materije. Često ih možemo videti

Poslednja Novosadska cvetna pijaca

Poslednja Novosadska cvetna pijaca ovog proleća održaće se 22. i 23. maja. Na jednom mestu možete kupiti omiljene biljke za

Četvrta Novosadska cvetna pijaca ovog proleća se održava u petak, 8. maja i subotu, 9. maja

Nemojte propustiti bogatu ponudu cveća, ukrasnog bilja, četinara i lišćara, kaktusa, različitih vrsta semena, kao i pribora za baštovanstvo. Pored