VJEKOSLAV JOKSIMOVIĆ ŽIVOT POSVETIO PRIRODI: Policajac koji štiti i ptice, i zverinje

Vjekoslavu Joksimoviću, policajcu iz Prijepolja, raduju se i ptice i zverinje. A i kako ne bi, kada im je on najveća podrška u divljini. Zahvaljujući Jeki, kako ga prijatelji zovu, beloglavi supovi, medvedi i druge divlje životinje imaju redovan obrok u prirodi, a bespuća Jadovnika i klisura Mileševke sigurno su im utočište, pa ih je ovde sve više.

Tekst i foto: Željko Dulanović

 Sa grupom zanesenjaka, kakav je i sam, Vjekoslav je pre desetak godina osnovao Udruženje „Jadovnik – oaza netaknute prirode“. Na šumskom proplanku na Kašanu, nebu pod oblake, formirali su hranilište na koje redovno iznose kukuruz, uginule životinje i klanični otpad. Ovde, na oko 1.300 metara nadmorske visine, jadovnički rendžeri volonteri su postavili i video-nadzor, kako bi saznali više o navikama i kretanju ptica i zverinja koje dolaze po obrok u ovu menzu pod otvorenim nebom.

„Nebeski kralj“ ponovo širi krila

Za ovih 12 godina koliko hranilište radi, na Kašan smo isterali oko 400 tona klaničnog otpada i lešina uginulih životinja, a divljači redovno serviramo i kukuruz, otprilike oko tonu godišnje. Na hranilište naizmenično dolaze tri mrka medveda, redovni su i jazavci, lisice, gavranovi, povremeno vukovi i divlje svinje. Često skriveni u šumi čekaju da im istovarimo hranu pa da priđu i jedu – priča Vjekoslav.

 Dolasku čuvara prirode najviše se, međutim, vesele beloglavi supovi, zbog kojih je hranilište i otvoreno. U liticama kanjona Mileševke danas se gnezdi 65 parova, pa je uz obližnji Uvac ovo jedna od najvećih kolonija orla lešinara u Srbiji. A, pre samo nekoliko decenija ova ptica, koju zbog zanosnog leta s pravom zovu „nebeski kralj“, bila je pred izumiranjem.

Čim spaze naš kamion, orlovi se dižu s litica u nebo i počinju da kruže iznad Kašana, jer znaju da im stiže ručak. Okupe se oko hranilišta i čekaju. Zahvaljujući redovnom obroku, broj ovih ptica je dupliran, što smatram jednim od svojih najvećih uspeha. Zbog svog načina ishrane beloglavi supovi su poznati i kao čistači prirode i od njih cela zajednica ima koristi – kaže Joksimović.

You need to be logged in to view the rest of the content. Please . Not a Member? Join Us
razvojnifv.png

RAZNO

Istočnoevropski ovčar Kajzer – pas sa dušom

Onako visok i snažan, sa podignutim ušima, jakim kostima i dobro razvijenim mišićima istočnoevropski ovčar po imenu Kajzer, vlasnika Aleksandra

Lažne bukovače gorke i žilave

Gljive iz roda Crepidotus su prvenstveno saprotrofne, što znači da se hrane razlaganjem mrtve organske materije. Često ih možemo videti

Poslednja Novosadska cvetna pijaca

Poslednja Novosadska cvetna pijaca ovog proleća održaće se 22. i 23. maja. Na jednom mestu možete kupiti omiljene biljke za

Četvrta Novosadska cvetna pijaca ovog proleća se održava u petak, 8. maja i subotu, 9. maja

Nemojte propustiti bogatu ponudu cveća, ukrasnog bilja, četinara i lišćara, kaktusa, različitih vrsta semena, kao i pribora za baštovanstvo. Pored