Насловна ТЕМЕ ГЉИВЕ Vreme je za setvu u povrtnjaku, sakupljanje gljiva i proveru košnica

Vreme je za setvu u povrtnjaku, sakupljanje gljiva i proveru košnica

166

Mogu se posejati šargarepa, peršun, paštrnak, celer koji će se vaditi u jesen. Vreme je i za setvu i blitve, pasulja, boranije, lubenica, dinja, tikvica.

Pijace i rasadnici su puni kvalitetnog rasada toploljubivog povrća pa bi, već posle Đurđevog dana, kako su radile i naše bake, valjalo rasaditi i to povrće. U ovu grupu spadaju paradajz, paprika, patlidžan, fizalis, tikvice, sve one biljke koje se gaje iz rasada.

U maju su aktivni i sakupljači gljiva. Mogu brati puharicu, puharu, falus, lisičarku, crni smrčak, biserku, šumske i kraljevske šampinjone, jetrenku, đurđevaču i druge gljive.

U maju se sakupljaju đurđevak, kamilica, maslačak, matičnjak, u gušćim listopadnim šumama i ljubičica, lazarkinja, gorka detelina, milogled, podbel, plućnjak, repušina, velika bedrenka.

U ovom periodu mogu se naći i čestoslavica (razgon), i dobričica malo poznate, a izuzetno cenjene lekovite biljke. Takođe, beru se i cvet gloga, jagorčevine, božura, bunike, đurđevka, žalfije, na osunčanim proplancima i lipe.

Redovno proveravajte snagu košnica kako biste se uverili da su pčelinje zajednice dovoljno jake za prikupljanje meda.

Dodajte prazne okvire u košnicu kako biste pčelama dali prostor za skladištenje nektara i polena. To će im pomoći da izbegnu rojenje i da se fokusiraju na proizvodnju meda.

Redovno proveravajte pčele na znakove bolesti ili parazita. Ako primetite bilo kakve probleme, obratite se veterinaru za pčele.

Ako su košnice pune meda, možete ga uzeti, ali ne sav. Ostavite pčelama dovoljno meda za prehranu u slučaju dolaska hladnijih dana i oskudnije paše. Dobar unos polena treba iskoristiti za izgradnju saća.