Насловна АРХИВА VREME ODGOVARA INSEKTIMA: Preparate pažljivo birati

VREME ODGOVARA INSEKTIMA: Preparate pažljivo birati

515
Foto: Pixabay

Svo povrće koje se gaji u plastenicima tokom ovog meseca se uveliko bere. Vremenske prilike prijaju biljkama, ali i brojnim štetnim insektima, dok parazitne gljive i bakterije, izazivači bolesti, više ne predstavljaju opasnost. Primena fungicida u zaštiti više nije obavezna, prska se u slučaju potrebe.

Od insekata, u plastenicima i staklenicima povrću štetu nanose lisne vaši (ima ih više vrsta), bela leptirasta vaš, tripsi i grinje (pauci). Većini povrtara ove štetočine su poznate, i lako ih otkrivaju. Onim manje upućenim želimo da predočimo kako izgledaju i gde da ih traže. Lisne vaši su, bez obzira o kojoj vrsti je reč, sitni insekti, zelene ili pepeljaste boje, koji žive u kolonijama na najmlađim, vršnim listovima i lisnim peteljkama. Hraneći se, sišu biljne sokove, slabe biljke, ali i prenose opasne i, za sada, neizlečive bolesti – viroze. Zbog toga ih treba suzbijati čim se primete jer se brzo razmnožavaju i za kratko vreme naprave veliku štetu.

Foto: Pixabay

Bele leptiraste vaši ima tokom cele vegetacije u skoro svim plastenicima i staklenicima. Ima mnogo generacija koje se prepriliću i samo redovnom zaštitom hemijskim preparatima i postavljanjem žutih lepljivih tabli, može se držati pod kontrolom.

Trips je prilično „lukav“ insekt i u početku napada teško uočljiv. I larve i odrasli žive s naličja lista gde, hraneći se, sišu sokove i tako slabe biljke. Kasnije prelaze na cvetove i plodove, kojima smanjuju tržišnu vrednost.

Najčešća vrsta grinja koja pravi štetu na povrću je koprivina grinja. Napada oko dve stotine različitih vrsta biljaka. Kao i trips, u početku napada živi na naličju listova, a kasnije se seli na lice, obično najmlađeg lišća, i peteljke, a između pepetljki i stabla napadnutih biljaka ostavlja paučinu. Štetu pravi sišući sokove, a osim paučine, njegovo prisustvo otkrivaju listovi puni sitnih rupica koje su posledica ishrane insekata. Napadnute biljke zaostaju u porastu, daju niži i nekvalitetan rod.

Svi ovi insekti, zbog mesta života i načina pravljenja štete, mogu da se suzbijaju istim insekticidima. Mogu da se koriste Chees 50-NJG, Actellic, Vertimec i slični koji imaju kratku karencu. Pravilo je da se plodovi prvo oberu pa tek onda biljke zaštite.

S. Mujanović

Dobro jutro broj 543 – Jul 2017.