„Прва летња задружна школа – Српски Итебеј 2020“ коју је организовао Задружни савез Војводине завршена је данас уручењем сертификата полазницима у Привредној комори Војводине. Реч која може описати импресије задругара и професора предавача је – знање.
Нандор Вереш, директор земљорадничке задруге „Агросој“ из Неузине организаторима се захвалио на пруженој прилици да слушају о новим достигнућима у агробизнису.
-На крају трећег дана трајања ове школе о задругарству морам да кажем да је иницијатива Задружног савеза Војводине да се она одржи, изузетно добра. Предавачи, наши еминентни професори, подстакли су нас да размишљамо како да закорачимо у будућност, на који начин да радимо и у ком семру да иду наше инвестиције. Наш домаћин била је ЗЗ „Мркшићеви салаши“ из Српског Итебеја која је свима нама пример како једна земљорадничка задруга треба да изгледа и како треба да послује. Ово искуство донело нам је сазнање да је основа сваког посла знање, рекао је Вереш.
Радислав Јованов, председник Задружног савеза Војводине нагласио је да је суштина „Прве летње задружне школе – Српски Итебеј 2020“ предочити задругарима, посебно онима млађим, да је агробизнис окренут ка специјализованим пословима.
-Циљ ове школе о задругарству био је да се задругарима предочи да је пред земљорадничким задругама заокрет у пословању, а предавачи су им на практичним примерима показали како да тај заокрет буде квалитетан. После много времена република и покрајина су стеле уз задружни сектор. То је један од мотива због којег задругари требају да се залажу за квалитетно задругарство које има своју прошлост и садашњост, а у будућности ће се о задругарству тек причати, поручио је Јованов.
Председник Привредне коморе Војводине Бошко Вучуревић рекао је да захваљујући пољопривредном сектору, чији саставни део су и земљорадничке задруге, привреда Војводине је у новонасталој ситуацији изазваној пандемијом коронавируса, претрпела знатно мање губитке од могућих.
Говорећи на тему „Улога задруга у вертикалним прехрамбеним ланцима“ проф. др Ковиљко Ловре нагласио је да је хоризонтално повезивање задруга добар инструмент у борби против монопола. Према његовим речима суштина је у преговарачкој моћи односно позицији. То значи да уколико се преговарачка моћ повећа за један одсто, обим продаје, односно економски ефекат, увећава се за 0,2 процента.
Скуп је завршен свеобухватном анализом стања задружног сектора у Војводини под називом „Могућности за унапређење задругарства у АП Војводини“ који је презентовала генерална секретарка Задружног савеза Војводине, мр Јелена Несторов – Бизоњ.
-У свету постоји 3.000.000 задруга и у њима је запослено 12 одсто становништва. Војводина је колевка задругарства на овим просторима јер је управо трећа задруга у свету основана у Бачком Петровцу. Не можемо рећи да је овај сектор код нас забележио велики напредак. Унапредићемо се тако што ћемо се удруживати. Сада не треба повећавати број задруга, потребно је повећавати њихов потенцијал, поручила је Несторов-Бизоњ.
Јасна Бајшански