U zavisnosti od lokaliteta, ekspozicije terena i sortimenta, kruške se na području Srbije nalaze u fazi od punog cvetanja do plodova koji su dostigli dimenzije do 10 milimetara.
Prema rečima stručnjaka Prognozno-izveštajne službe, u zasadima se trenutno registruje dominantno prisustvo starijih larvi prezimljujuće generacije obične kruškine buve – Cacopsylla pyri. Takođe je registrovana i pojava neskeletiranog imaga prve letnje generacije ove štetočine. Kada se u obzir uzmu prognozirane temperature vazduha u nekoliko narednih dana, da se zključiti da će obična kruškina buva akumulirati dovoljno toplote, tako da se od sredine naredne sedmice može očekivati masovno izletanje odraslih jedinki prve letnje generacije, polno sazrevanje jednog dela odraslih i početak polaganja jaja.
Da bi se suzbila prva letnja generacija obične kruškine buve i sprečilo polaganje jaja, preporuka stručnjaka je proizvođači primene insekticide na bazi aktivne materije deltametrin – Decis 2,5 EC, Futocis EC 2,5, Polux i to u koncentraciji 0,05%.
U cilju zaštite formirane lisne mase od prouzrokovača čađave krastavosti kruške – Venturia pirina proizvođačima se preporučuje primena fungicida na bazi aktivne materije mankozeb – Mankogal 80, Dithane M 45, Bevesan 45 M, i to u količini 2,5 kilograma po hektaru. Primena hemijskih mera zaštite protiv ove štetočine isključivo se preporučuje u zasadima koji se nalaze u fazi precvetavanja gde više nisu prisutni polinatori. Primena insekticida u fazama cvetanja zakonom je zabranjena.
Zbog prognoziranih padavina u zasadima koji se nalaze u fazi cvetanja, postoji visok rizik od infekcije cveta kruške prouzrokovačem bakteriozne plamenjače jabučastog voća – Erwinia amylovora. Zbog toga se pred najavljene padavine preporučuje primena hemijskih mera zaštite preparatima na bazi bakar-hidroksida u manjim koncentracijama – Cuprablau Z ultra 0,1%.
J. Bajšanski