Zrenjanin: Prvi banatski festival vina

Festivali i slične manifestacije pravi su put da se promoviše vrednost koju Vojvodina ima, a to jesu hrana i vino. Ova manifestacija tome će svakako doprineti. Ovim rečima pokrajinski sekretar za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo Vuk Radojević otvorio je Prvi internacionalni banatski festival vina u Zrenjaninu.

Radojević je podsetio na to da sekretarijat na čijem je čelu, od 2017. godine finansijski podržava razvoj vinogradarstva i vinarstva.

-Drago mi je što smo u poslednje tri godine sa oko 210 miliona dinara pomogli oko 130 vinarija. To su pravi način i model unapređenja domaće proizvodnje vina. Pokrajinska vlada kupila je i najsavremeniji analizator za vino koji se nalazi u Institutu za voćarstvo i vinogradarstvo u Sremskim Karlovcima, a čija vrednost je 17 miliona dinara. Zahvaljujući analizatoru proizvodnja vina u našim vinarijama postaje jeftinija i kvalitetnija. Ovo je veoma važno da se domaća vina bolje pozicioniraju na domaćem i inostranom tržištu, rekao je Radojević i dodao da će Zrenjanin u narednom periodu biti prepoznat i po festivalu vina.

Radojević je podestio da je u poslednje tri godine Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo potpisao blizu 400 ugovora vrednih 280 miliona dinara sa poljoprivrednim gazdinstvima sa teritorije najveće srednjobanatske lokalne samouprave. Najviše sredstava izvojeno je za sisteme za navodnjavanje, protivgradne mreže i startap programe namenjene mladima za započinjanje agrobiznisa. Zajedničke investicije Sekretarijata i Grada Zrenjanina su oko 180 miliona dinara. Najviše je uloženo u uređenje atarskih puteva i kanalske mreže.

Gradonačelnik Zrenjanina Čedomir Janjić podsetio je da ovaj grad ima svoje Dane piva koji se održavaju krajem avgusta, a poseti ih  više od 500.000 gostiju.

-I u srednjem Banatu vinogradarstvo i vinarstvo su u ekspanziji i uveren sam da ćemo imati još jednu uspešnu manifestaciju u našem gradu. Kroz kvalitetne manifestacije Zrenjanin može da dobije svoje mesto na turističkoj mapi naše zemlje, rekao je Janjić.

Zrenjaninski „Klub vina“ organizovao je u okviru Festivala takmičenje „Najbolje vino Banata“ koje je obeležilo i jubulej, 10 godina postojanja. U ovom udruženju kažu da je bilo planirano da se ove godine takmiče i vinari iz rumunskog i mađarskog dela Banata ali da i da se, pored prisustva internacionalnih sudija, to nije dogodilo.

-Ipak, ocenjivano je 180 uzoraka iz svih delova Banata, od Zrenjanina, Taraša, Melenaca i Orlovata do Pančeva, Dolova, Crepaje. Takmičilo se u kategorijama belo, roze, crveno, šiler i kategoriji van konkurencije banatski šiler koje je domaće vino ovih prostora. Dodeljeno je 15 zlatnih, 32 srebrne medalje i toliko bronzanih, reko je Branislav Prohaska, koordinator takmičenja „Najbolje vino Banata“.

Direktor Turističke organizacije Zrenjanina Zoran Ljubotina rekao je prilikom otvaranja Festivala da je on dugo planiran i pripreman, ta da je zadovoljstvo ugostiti 77 takmičara kao i brojne izlagače ne samo vina već i drugih proizvoda, te da će organizatori uložiti velike napore da i ova manifestacija postane deo tradicije grada na Begeju.

Jasna Bajšanski

razvojnifv.png

RAZNO

Istočnoevropski ovčar Kajzer – pas sa dušom

Onako visok i snažan, sa podignutim ušima, jakim kostima i dobro razvijenim mišićima istočnoevropski ovčar po imenu Kajzer, vlasnika Aleksandra

Lažne bukovače gorke i žilave

Gljive iz roda Crepidotus su prvenstveno saprotrofne, što znači da se hrane razlaganjem mrtve organske materije. Često ih možemo videti

Poslednja Novosadska cvetna pijaca

Poslednja Novosadska cvetna pijaca ovog proleća održaće se 22. i 23. maja. Na jednom mestu možete kupiti omiljene biljke za

Četvrta Novosadska cvetna pijaca ovog proleća se održava u petak, 8. maja i subotu, 9. maja

Nemojte propustiti bogatu ponudu cveća, ukrasnog bilja, četinara i lišćara, kaktusa, različitih vrsta semena, kao i pribora za baštovanstvo. Pored