Насловна РАЗНО На 2. Дану воћара о новим технологијама и финансијама у аграру

На 2. Дану воћара о новим технологијама и финансијама у аграру

300

У организацији Привредне коморе Војводине, Новосадског сајма, Министарства за пољопривреду, шумарство и водопривреду, Покрајинског секретаријата за пољопривреду, водопривреду и шумарство и Пољопривредног факултета у Новом Саду, на 88. Међународном пољопривредном сајму у Новом Саду организован је 2. Дан воћара.

Сви учесници су се сложили да је Дан воћара веома значајан јер је реч о сусрету важном како за произвођаче тако и за представнике институција да се још једном резимира стање када је у питању воћарска производња.

-Ове године изостаје род појединих воћних врста због мразева, а са друге стране очекује се просечан род других воћних врста рекао је том приликом проф. др Недељко Тица, декан Пољопривредног факултета Универзитета у Новом Саду и додао да се код појединих воћарских врста очекују натпросечне цене. Тица је свим произвођачима поручио да искористе повољну околност коју нуде банке и фондови у виду кредитних линија.

-Важно је што овај други по реду Дан воћара улази у редован програм на Међународном пољопривредном сајму- желимо да постане традиционалан дан као што сточарсво има свој дан. Надамо се да ћемо у будуће направити и специјализоване манифестације за друге области пољопривреде, попут повртарства, рекао је Слободан Цветковић, директор Новосадског сајма.

Покрајински секретар за пољопривреду, водопривреду и шумарство Чедомир Божић, још једном је подсетио да овај секретаријат има низ конкурсних линија намењених пољопривредним газдинствима и позвао је све заинтересоване да се пријаве на њих.

-Секретаријат за пољопривреду је партнер пољопривредницима и само заједничким радом можемо побољшати пољопривредни амбијент, поручио је Божић.

-Сајам је један од скупова на којем су се окупили сви релевантни чиниоци који могу да утичу на развој воћарства. Ми у министарству имамо програме за воћарство, један је завршен у мају, захтеви се обрађују и ускоро се очекује објављивање ранг листе.  Настојимо да сличне програме спроводимо и у наредним годинама, рекао је Александар Богићевић, помоћник министра пољопривреде, шумарства и водопривреде и напоменуо да Србији недостају прерадни капацитети у сектору воћа.

Велимир Станојевић, државни секретар у у министарству пољопривреде истакао је да је воћарство грана пољопривреде која је у Србији протеклих година доживела експанзију.

– Ове године су јагодичасте врсте воћа, пре свега малина , купина и боровница имале добре приносе и цену. Оно што орхрабрује јесте чињеница да је јабука извозни артикал број један  и да наши произвођачи иду ка високим технологијама гајења. Министратво пољопривреде има читав низ подстицаја. Са пољопривредним фукултетима у Новом Саду и Земуну  и Институтом за воћарство у Чачку министраство ради на стратешком документу- Реализација воћарске производње у Србији, рекао је Станојевић.

За Привредну комору Војводине веома је важно да преко Удружења пољопривреде иницира организацију управо оваквог скупа, речи су Бошка Вучуревића, председника Привредне коморе Војводине.

-Не треба трошити речи истичући значај пољопривреде у структури привредних активности Војводине и Србије. Последњих година сведоци смо и све већег значаја које воћарство има за пољопривреду наше земље и наше покрајине. Податак који на то најбоље указује је да је у првих седам месеци текуће године Србија реализовала извоз од преко 280.000 тона воћа и тиме остварила извоз од 405 милиона евра . Извоз воћа у укупном аграрном извозу Србије износи 17,2 одсто, нагласио је Вучуревић.

Посебну пажњу воћара, махом младих људи, привукла је панел дискусија на којој је проф.др Ненад Магазин са Пољопривредног факултета Универзитета у Новом Саду говорио о савременим трендовима у воћарству и методама заштите воћњака од мраза. Била је то прилика и да компанија AgroFericop представи нове технологије у производњи трешње.

На дану Воћара организовани су и панели на тему финансирања пољопривреде и стандарда и могућности пласмана воћа на домаћем тржишту.

Пише: Јасна Бајшански