Насловна РАЗНО U Čajetini radi jedini mlekomat u Srbiji

U Čajetini radi jedini mlekomat u Srbiji

697

Mlekomat koji je pre godinu dana u centru Čajetine postavio poljoprivrednik Milovan Ninčić iz zlatiborskog sela Branešci, o čemu smo tada pisali,  još uvek je jedini aparat za uličnu prodaju mleka u Srbiji. Zainteresovani su i drugi poljoprivrednici ali se čekaju subvencije, jer retko je ko od malih proizvođača mleka u mogućnosti da bez pomoći države investira u ovaj sitem čija je cena oko 15.000 evra.

Kapacitet mlekomata je 100 litara sirovog mleka, i funkcioniše veoma jednostavno. Novac  ubacite u otvor na automatu, pritisnete dugme i dobijete, po želji, jedan ili dva litra mleka sa obližnje farme. Mleko se sipa u litarske staklene flaše sa širokim grlom, koje mušterije mogu da kupe ili uzmu pod kauciju pri svakom korišćenju. Sve što pomuzu Ninčići na mlekomatu i prodaju i kažu  da su prezadovoljni.

– Nakon što sam u februaru prošle godine postavio aparat u centru Čajetine, imao sam na stotinu poziva iz svih krajeva. Mnogi u mlekomatu vide svoju šansu za opstanak, jer je sve teže baviti se mlečnim govedarstvom. Mada bi to moglo da spasi i selo i seljaka država se ne oglašava po pitanju subvencija, a većina poljoprivrednika je  na žalost u takvom ekonomskom položaju da nisu u mogućnosti da sami finansiraju njegovu nabavku- kaže Ninčić.

Na mlekomatu Ninčić prodaje punomasno kravlje mleko, litar je 80 dinara i može se kupiti tokom 24 sata. Ono što ostane, a retko se desi, svako veče istoče, skuvaju i dalje prerađuju u svom domaćinstvu, a u mlekomat sipaju novo mleko, koje se tek pomuze. Mleko se u automatu čuva na temperaturi od jednog do četiri stepena, prostor za sipanje se automatiski steriliše, a ceo proces kontrolišu senzori koji upozoravaju vlasnika kada nivo mleka u rezervoaru opadne ili postoji neki problem.

-Posle muže na farmi, mleko ide u laktofriz, potom ga sipam u prohromsko bure i u mlekomatu zamenim puno za prazno. Kupuje se podjednako dobro i ujutru i uveče. Odličnog je kvaliteta, što mušterije očito znaju da cene. Mleko sam nekada predavao Poljoprivrednom kombinatu ‘Zlatibor’, a zatim po Čajetini, od vrata do vrata. Ni ranije nisam imao problema sa plasmanom, ali je sada puno jednostavnije – kaže Ninčić.

Ovakvi uređaji nisu retkost u Evropi, a tamošnji agroekonomisti kažu da su idelan način prodaje za „mala“ gazdinstva koja dnevno proizvedu po par stotina litara mleka. Mlekomat u centru Čajetine stigao je iz Italije, direktno iz fabrike u Vićenci koja se nedavno dogovorila sa Ninčićem da bude njihov zastupnik za Srbiju i Bosnu i Hercegovinu.

Na deset hektara očevine u Branežacima, porodica Milovana Ninčića gaji desetak grla krupne stoke, uglavnom  krava muzara simentalske rase. On planira da postavi i jedan mlekomat u centru Zlatibora kako bi mleko podavao  turistima.

– Ideja je još uvek na čekanju jer moje domaćinstvo u ovom trenutku ne može da proizvede količinu mleka koja je potrebna za dva mlekomata. Morao bih da proširim objekte i kupim nova grla, što je za mene trenutno velika investicija.  U zemljama u okruženju sve se više farmera okreće ovom vidu prodaje sirovog mleka, a ubeđen sam da bi i kod nas u Srbiji imalo dosta posla – kaže Ninčić.

Željko Dulanović