Širom Srbije, naročito u brdskim krajevima u kojima su sneg i mraz omeli rast i razvoj maline, kupinari nisu imali problema. Kupini hladno vreme ne smeta, samo će berba biti malo kasnije. U zasadima Željka Đorđevića iz Bastinca kod Ćuprije stanje je redovno, štete nema.
– Kupina ne mari mnogo za ovakvo vreme, samo će berba biti malo kasnije. Zaštitili smo je plavim uljem. Čekamo da vidimo kakav će biti rod i kakva će biti cena. Prošle godine prva klasa kupine je otkupljivana po 300 i 400 dinara a refuz je išao od 120 do 300 dinara, tako da je na kraju meni prosek bio 180 dinara – priča kupinar kome količina predate kupine zavisi od cene. Kada je cena veća od kupinu predaje hladnjači, kad je manja prerađuje je u sokove, džemove i kvalitetno kupinovo vino sa medom.

Slična situacija je i kod Milojka Dželebdžića iz sela Milići kod Požege koji naglašava da je mraz oštetio samo brdske zasade maline u okolini Arilja, a da kupina dobro napreduje. Kako kaže, kupina je deset puta otpornija od maline i nema bojazni za ovogodišnji rod.

– Mraz nije oštetio kupinu u ariljskom okrugu, donekle su štetu pretrpeli malinjaci u brdskim predelima gde je bilo više snega. Kupina je otporna i njoj ne bi naštetili ni mnogo veći mraz i sneg od ovoga, deset puta je otpornija od maline. Koliko je otporna govori i to što svoju kupinu ničime ne prskam, samo je prihranjujem organskim đubrivom – rekao je Dželebdžić, čiji se zasad kupine prostire na 40 ari.
Malinjake je ubila prošlogodišnja suša
Malina u ariljskom okrugu je veoma loša još od prošlogodišnje suše, dok je ovogodišnji sneg doprineo pogoršanju i u ono malo brdskih malinjaka koji su se održali.
– U centru Arilja, oko magistrale i u ravnici, nema dobrog malinjaka, sve ih je suša ubila. Ono malo dobrih zasada ostalo je u brdskim predelima, nekih dvadesetak posto. Sada je pao i sneg pa ćemo videti kakav će rod biti – rekao je Milojko Dželebdžić, nadajući se da će ga ovogodišnji rod, ipak, demantovati.
Tekst: Zorica Dragojević