Otkako je pre nešto više od dve godine u Srbiji uvedena robotska muža krava, farmerima je umnogome olakšan rad, a kvalitet finalnog proizvoda podignut na viši nivo. Zanimljiv je i slikovit podatak da su na samom početku ovog poduhvata krave, po grlu, davale u proseku 39 litara dnevno, a proteklih šest meseci taj broj je povećan na 43. Prema rečima savetnika za govedarstvo u firmi Sano dr Zorana Damnjanovića, čiji štand se nalazi kod Manježa na 89. Međunarodnom poljoprivrednom sajmu, farme sa kojima sarađuju u pomenutom dvoipogodišnjem periodu, pokazuju izvanredne rezultate, s obzirom na to da imaju i krave koje dnevno daju i do 85 litara mleka.
– Sve ovo se ne bi desilo konvencionalnim načinima muže – ukazuje dr Damnjanović, pojašnjavajući da je robotska muža deo programa digitalizacije u stočarstvu za čiju nabavku na pojedinačnim farmama država subvencioniše čak 60 odsto. – Naime, robot je stacionaran, ima delove koji se okreću, kao što je ruka koja je zadužena da na određeni način pomuze kravu. Osim toga, sam robot je praćen moćnim softverom koji služi za upravljanje farme i različitih proizvodnih parametara, kao što su i osobine krava. Reč je o jednom potpuno novom sofisticiranom pristupu ovom poslu koji obrađuje mnogo podataka koji olakšavaju i poboljšavaju rad na farmi.

Recimo, vlasnicima farmi, na kojima se nalazi oko 250 grla krava, robotizovana muža je promenila život, olakšala im rad i organizaciju posla, a farmeri više ne pate od boljke zvane „manjak kvalitetne radne snage“. Sada su dobili stalnu pomoć koja preciznije odrađuje više poslova i daje kvalitetnije mleko u većim količinama.
Cela procedura nabavke i instalacije robota je poprilično jednostavna i isplativa. Osim činjenice da država pomaže farmerima isplaćivanjem 60 odsto od ukupne vrednosti, farmerima preostaje da prilagode objekte za robot.
– Na našim farmama sa kojima radimo imamo rezultate od vrlo dobrih do odličnih. Ti farmeri, sa dobijenim subvencijama, mogu da vrate investirano za dve do tri godine, a da sasvim normalno rade i žive, čak i podignu kvalitet života – ističe dr Damnjanović. – Smatramo da, ako se radi o robotskoj muži, male su razlike šta je jeftinije a šta skuplje, s obzirom na benefit, jer kad mašinu opremite boljim mogućnostima, dobijate bolje rezultate. Do sad nismo radili po principu niže opšremljenosti, idemo uvek sa potpunom opremom koja košta oko 150.000 evra po robotu koji je dovoljan za 60-70 grla krava.
Međutim, ako nešto „zaškripi“ i dođe do bilo kakvog kvara, krave ne mogu da čekaju na popravku, pa je onda važno da na svakoj farmi postoje i standardna izmuzišta i sistemi za krave, a koji mogu biti pokretni i stacinirani. Recimo, na ovogodišnjem Međunarodnom poljoprivrednom sajmu na štandu turske firme „Kurstan Agri“, čije je sedište za Balkan u Žablju, može se pronaći razne vrste muzilica, čije se cene kreću od 500 do 1.500 evra.
– Kod nas se može pronaći sve, od najmanje muzilice do najsavremenijih sistema, kao i kompletna štalska oprema, poput pumpi, miksera, ventilacije, češkalica za krave, sistema za izđubrivanje, pojilica, opreme za mlekarstvo i preradu sira – navodi prodavac Mirko Tepić. – Kad je reč o muzilicama za krave, veliki proizvođači su u priči sa sistemima i država sve više pomaže kroz subvencije. Ljudi gledaju da što više skrate mužu, za sat do dva maksimalno, i da završe sa tim, a krava nauči šta i kako treba i bitno joj je da se sve uradi na vreme. Kada su idealni uslovi, izmuzni prosek prelazi i 40 litara dnevno po grlu.
Tekst i foto: Lea Radlovački