Насловна РАЗНО Učenici ŠOSO „Bratstvo“ dobili plastenik od Ekonomske škole

Učenici ŠOSO „Bratstvo“ dobili plastenik od Ekonomske škole

295

Ekonomsko-trgovinska škola Bečej poklonila je plastenik Školi za osnovno i srednje obrazovanje „Bratstvo“, koji će koristiti učenici smera cvećar-vrtlar za praktičnu nastavu.

Naime, ekonomci su plastenik dobili lane po osnovu projekta školske bašte, koji je podržao EU konvent u iznosu od oko hiljadu evra. Mimo toga, škola je uložila još četrdesetak hiljada dinara u opremanje plastenika.

Ipak, usled njegove nedovoljne iskorišćenosti, rešili su da ga poklone onima kojima će on i te kako značiti.

„Plastenik ćemo koristiti za proizvodnju začinskog bilja, a nešto od tih proizvoda ćemo dostavljati Ekonomskoj školi za potrebe njihove kuhinje i smerove kuvar i poslastičar. Obe škole će biti srećne i zadovoljne“, kaže direktor ŠOSO „Bratstvo“ Bečej, Zoltan Horvat.

„Mislim da će učenicima „Bratstva“ i u toku zime plastenik biti od velike koristi, jer u tom periodu oni nemaju mnogo posla napolju. Ovako će imati obavezu da obiđu bilje, očiste, eventualno zaliju, provetre. Na ovaj način smo im omogućili da se kvalitetnije obrazuju. Planiramo da napravimo neki zajednički plan da održimo nekoliko zajedničkih radionica u proleće i jesen. Mislim da kod nas nikad ne bi bio plastenik iskorišćen onako kako će to biti kod njih“, objašnjava direktorka Ekonomsko-trgovinske škole Bečej, Gordana Kovačev.

Smer cvećar-vrtlar je tradicionalno najmasovniji smer ŠOSO „Bratstvo“ i trenutno ga pohađa dvadesetak učenika, raspoređenih u tri godine, koliko traje ovaj obrazovni smer.

Plastenik je za njihov smer dragocen, jer će imati mogućnost da na praktičan način steknu znanja o uzgoju i nezi različitih biljaka i tako po završetku školovanja budu spremni za rad u toj struci.

„Praktična nastava čini najveći deo njihovog obrazovnog procesa. Imali smo problem kada posadimo po 500 saksija gde da ih smestimo. Zahvaljujući ovoj saradnji između dve škole dobili smo ovaj fantastičan plastenik, a mi ćemo zauzvrat njihovim kuvarima i poslastičarima omogućiti da imaju sveže začinsko bilje tokom čitave godine. Najzad smo dobili prostor gde možemo ne samo smestiti biljke, već i raditi u njemu“, kaže nastavnik praktične nastave smer cvećar-vrtlar, ŠOSO „Bratstvo“ Bečej, Saša Nikolovski.

Inače, učenici i zaposleni u „Bratstvu“ su pre nekoliko godina uredili školski prostor, koji je inače bio svojevrsna deponija, te su od njega napravili školsku baštu.

„U tome nam je pomoglo JP „Komunalac“ koje je iznelo ukupno sedam prikolica smeća iz tog dela dvorišta. Svaka cigla, svaki crep, pa i flaše od kojih smo napravili podignute leje, izvađene su iz dvorišta tokom te akcije. Napravili smo i „zen“ brdo koje služi deci da razvijaju grubu motoriku penjanjem i silaženjem, što je posebno važno za đake nižih razreda. Šest godina je prošlo otkako smo od divlje deponije napravili zelenu oazu i školski parkić“, zaključuje Nikolovski.

Zorana Ljubojev