Насловна РАЗНО Deset pravila za setvu tikvica

Deset pravila za setvu tikvica

1799

Tikvica, biljka koja pripada porodici Cucurbitaceae, zajedno s krastavcem, lubenicom, bundevom, veoma je plodna. Jedna biljka, u proseku, može proizvesti do sedam kilograma plodova, te se kaže da se sa samo dve posejane biljke tikvice mogu zadovoljiti potrebe četvoročlane porodice. U našim klimatskim uslovima, tikvica se seje od kraja aprila do sredine maja, a mi vam donosimo savete kako da uspešno gajite ovo ukusno povrće.

  1. Tikvica ne podnosi monokulturu, na isto mesto može doći tek nakon četiri godine. Takođe, nijedna tikvenjača ne sme joj biti pretkultura, kao ni biljka sused. Brojne su prednosti udružene sadnje: kontrolišu se ili čak eliminišu određene štetočine i bolesti, pospešuje rast biljaka, bolje se koristi baštenski prostor, stoga tikvice posejte pored biljki prijatelja: kukuruza, mahunarki, bosiljka, korijandera, spanaća ili dragoljuba.
  2. Tikvica je toploljubiva biljka koja ne podnosi mraz i niske temperature, ne treba je sejati na temperaturama ispod 15 stepeni. U južnim krajevima tikvica se na polju seje od početka aprila, a u kontinentalnim područjima krajem aprila i početkom maja. Optimalni vremenski uslovi za setvu su kada je temperatura vazduha oko 20 stepeni, a tlo se zagrejalo na 15 stepeni. Za rast i razvoj biljke tikvice najbolji je opseg od 22 do 28 stepeni. Tikvica brzo raste i donosi dosta plodova, za berbu je spremna za oko 50 dana od setve.
  3. Zemljište na kome ćete uzgajati tikvice treba da bude neutralne rN vrednosti – od 6,5 do 7,5, a optimalna vlažnost zemljišta iznosi 70% poljskog vodnog kapaciteta. Najbolje je izabrati rastresito zemljište, vodopropusno i bogato nutrijentima. Ukoliko je zemlja u koju ćete položiti seme tikvice previše peskovita i suva, pre setve nanesite sloj komposta. Ovim ćete pospešiti stepen zadržavanja vlage u zemljištu. Neophodno je izbegavati previše glinovito zemljište, jer se tako rizikuje da višak vode ošteti koren.
  4. Kakvu poziciju u bašti obezbediti za ovu biljku velikih žutih cvetova koji podsećaju na trube i na koje često svraćaju insekti? Tikvice najbolje rastu kada imaju puno sunčeve svetlosti, te im obezbedite osunčanu poziciju. Mesto na kome ćete sejati tikvice treba da bude zaklonjeno od vetra, pošto usled jačih udara vetrova dolazi do oštećenja i kidanja listova biljaka.
  5. Tikvice se seju u kućice, po 2-3 semenke, s razmakom od 150-200×100 cm. Dubina setve je 2,5-3 cm. Ukoliko mislite da je seme slabe klijavosti, možete staviti i četiri semenke. Žbunaste sorte seju se u razmaku 120×60-80 cm, po tri semenke u kućicu, na dubini od 3 cm. Kada semena niknu, za šta je potrebno da prođe nekoliko dana, samo najbolje biljke se ostavljaju, a ostale čupaju, kako bi se napravilo mesta za pravilan rast i razvoj najboljih izdanaka.
  6. Da biste obezbedili brže klijanje tikvica, ostavite semena jedan ceo dan pre setve u toploj vodi. Pre nego što ih ubacite u zemlju, semena je neophodno dobro prosušiti, kako ne bi istrulila.
  7. Tikvice dobro reaguju na đubrenje stajnjakom, jer ovo organsko đubrivo utiče na porast biljaka i formiranje krupnih listova. Stajnjak se unosi na jesen, 25-40 t/ha, dok se na proleće, neposredno pre setve, preporučuje korišćenje azotnog đubriva. Biljke tikvica potrebno je prihraniti azotnim đubrivom dva puta u toku godine.
  8. Biljke tikvice razvijaju listove velike asimilacione površine, te teže podnose sušu i nedostatak vlage u tlu. Tikvice redovno zalivajte, kako biste osigurali dovoljnu količinu vlage u zemljištu. Potrebno je zalivati ih 2-3 puta nedeljno u toku vegetacije, cvetanja i formiranja plodova. Važno je kontinuirano zalivanje, kako bi zemljište ravnomerno bilo vlažno. Ipak, pazite da ne preterate s navodnjavanjem – prekomerne količine vode i njeno zadržavanje dovode do truljenja korena.
  9. Jedna od osnovnih stvari, kada je reč o održavanju zasada tikvica, jeste okopavanje koje se radi 2 ili 3 puta. Prvi put se biljke okopavaju kada imaju prve stalne listove. Okopavanjem se obezbeđuje dobra provetrenost zemljišta i suzbijaju korovi, to je bitan korak za pravilno održavanje i negu biljaka. Zasad je potrebno plitko i međuredno okopavati, sve dok biljke ne zatvore redove.
  10. Plodove treba redovno brati: česta berba podstiče biljke na formiranje novih cvetova i oplodnju, čime se povećava prinos.

Tanja Prolić

3501