Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ Физалис ни лек ни вакцина

Физалис ни лек ни вакцина

779

   Произвођачи, а и сви они који су свој јеловник обогатили овим бобицама, конзумирају их најчешће као свеже воће. Интересантне су и за пробирљиве малишане који плодове, попут бомбона, ослобађају лампиона и тада су им много укуснији и радо их поједу. На столу су веома декоративни, визуелно обогаћују разне воћне аранжмане. Бобице пресечене на половину или четвртину су ефикасан додатак воћним јогуртима.

   Иновативни елемент исхране, у комбинацији са истински јединственим нутритивним особинама, сам по себи довољан је разлог да се уврсти у свакодневну исхрану. Припремите укусан доручак са бобицама. Не потцењујте слаткокиселкасти укус, посебно у комбинацији са другим воћем и житарицама.

   Народи на чијим се трпезама физалис одавно одомаћио, користе га у кулинарству, за припрему кекса, колача и других посластица. Додају га у воћне салате, јогурт или смутије. У посластичарству га комбинују с  црном чоколадом, са којом ствара прекрасан контраст. Примену налази и у припреми мармелада.

   Нутриционисти препоручују да се једе средином јутра, као допуна доручку, или као ужина током поподнева. Ваља поменути  да се плодови перуанске јагоде могу сушити. Тако се сачувају за време када их нема у природи, а такви су идеални за припрему разних муслија и колача. Препоручена доза је једна до две супене кашике дневно за одрасле и неколико кашичица за децу.

Иако је физалис најукуснији и за организам најкориснији када се једе свеж, од њега могу да се праве и колачи. Припремите једноставну посластицу са свега неколико састојака. Потребно је 200 г перуанске јагоде, 5 кашика пекмеза од јагоде или малине, 100 г шећера, 600–700 г лиснатог теста.

Бобице физалиса се темељно оперу и пресеку на пола.

Поспу се шећером, дода мало воде и ставе да се кувају на тихој ватри 10 до 15 минута. 

Радна површина стола се поспе брашном и на њој развуче лиснато тесто. Исече се на неколико једнаких делова и сваки премаже одабраним пекмезом. На тесто се пребаци претходно скувана смеса и направе “јастучићи” тако што се ивице теста чврсто преклопе, могу се и виљушком притиснути да би се добио чипкаст украс.

Припреми се одговарајући плех на који се стави папир за печење и на њега ређају „јастучићи“. Када се поређају,  четкицом се благо премажу уљем и пеку 20 до 30 минута на 180 степени. Када постану лепо румени, могу се послужити уз додатак шлага или сладоледа.

С. Мујановић