Насловна ТЕМЕ ЖИВОТ Veliki petak – običaji i verovanja

Veliki petak – običaji i verovanja

188
Foto: Shutterstock

Jedan od najpoznatijih običaja jeste farbanje jaja za Uskrs. Jaja se ukrašavaju i farbaju u raznim bojama, ali je najbitnije u uskršnjoj korpi imati crvena jaja. Crvena boja je simbol radosti i Vaskrsenja. Jaja su simbol novog rađanja i pobede nad smrću jer kada se ljuska slomi, iz jajeta izlazi novi život.

Jaja se boje, zavisno od regiona, od Velikog četvrtka do Velike subote, ali najčešće na Veliki petak, rano ujutro.  U poslednjoj nedelji, od Velikog četvrtka sve je posvećeno domaćinstvu, pripremi uskršnjih jaja, farbanju, mešenju kolača. U nekim krajevima naše zemlje jaja se farbaju u četvrtak ili u subotu, zbog toga što se veruje da na Veliki petak ne treba ništa da se radi i tada treba sve da miruje zbog žalosti za Isusom Hristom. Međutim, novo vreme donelo je i novu praksu. Žene nisu više stalno u kući kao što su nekada bile, pa se u našim krajevima jaja najčešće farbaju petkom. 

Prvo jaje, koje se uvek farba u crvenu boju, zove se čuvarkuća, ostavlja se tokom čitave godine u kući. Veruje se da će ono tokom cele godine štititi dom od svih zla, nedaća i negativne energije. Treba da se čuva na posebnom mestu do sledećeg Uskrsa. U pojedinim krajevima Srbije postoji obilčaj da se stara čuvarkuća zapali u dvorištu kako bi se na taj način isteralo sve zlo i nedaće koje je tokom godinu dana čuvalo u sebi. Postoji i običaj da se čuvarkuća odnese do obližnje reke ili potočića kako bi voda simbolički odnela sa sobom i sve nedaće. Osim u tekuću vodu, čuvarkuća se može zakopati i u zemlju. Šta god da od ovoga uradite,samo je bitno da staru čuvarkuću ne ostavite u domu – u tu svrhu imate novo jaje koje će vas čuvati do sledeće godine.

Pored farbanja jaja, na ovaj praznik je najvažnije umiriti se, usporiti se i predahnuti. Zbog toga se ne rade kućni poslovi, niti poslovi u polju. Taj dan treba posvetiti miru i molitvi.

Na Veliki petak vernici poste strogim postom na vodi. Praksa vernika je i celivanje plaštanice koja se iznosi u crkvi ispred oltara. U nekim krajevima, običaj je da se vernici posle celivanja plaštanice, provlače ispod stola na koji je položena plaštanica. Po narodnom verovanju prilikom provlačenja, treba se pomoliti Bogu i pomisliti neku lepu želju.

R.D.J.