Krompirova zlatica (Leptinotarsa decemlineata) je započela svoju aktivnost, naseljavajući useve krompira iz ranih rokova setve!
Na području Severnobačkog okruga usevi krompira iz ranih rokova setve se nalaze u fazi od 7 do 9 listova razvijeno (BBCH 17-19).
Krompirova zlatica predstavlja ekonomski značajnu štetočinu krompira, a pored krompira napada i useve plavog patlidžana, paradajza, paprike, duvana. Gajenje krompira bez njenog suzbijanja je praktično nemoguće. Štete pričinjavaju imaga i larve, pri čemu su štete nastale ishranom larvi mnogo veće zbog njihove veće brojnosti. Štete su naročito velike ukoliko do uništavanja lišća dođe pre cvetanja krompira, zbog male lisne mase. Samim tim, jasno je da su jedinke prve generacije mnogo opasnije, dok su štete nastale ishranom druge generacije manjeg obima zbog bujnije lisne mase.

U periodu april-maj, kada je temperatura zemljišta ≥12 °C, imago izlazi iz zemlje i hrani se lišćem krompira. Nakon kopulacije i polaganja jaja, potrebno je od 5-16 dana dok se ispile prve larve, koje su najštetnije. U početnim fazama razvoja larve svojom ishranom najpre skeletiraju lišće sa donje strane, dok se drugi larveni stupnjevi hrane izgrizajući lišće po ivicama, brsteći ga vrlo brzo, što dovodi do defolijacije. Oštećivanjem nadzemnih delova biljke i u nedostatku nadzemne mase, a pri velikoj brojnosti kromirove zlatice, dolazi i do napada krtola krompira, kao i zelenih plodova paradajza.
Krompirova zlatica ima nekoliko prirodnih neprijatelja, među kojima su grabljive vrste stenica, trčuljci, zlatooke, bubamare, pa i morke. Brojnost odraslih zlatica u zemljištu značajno smanjuju neke gljive i mikrosporidije. Iz tog razloga, važno je očuvati prirodan biodiverzitet. Veoma je važno i poštovanje plodoreda, kao i prostorna izolacija novih od starih krompirišta, ukoliko je to moguće. Sadnja rena između redova krompira u organskoj poljoprivredi je veoma značajna, jer zlatica izbegava prolazak pored biljaka rena.
S obzirom na to da je prisustvo odraslih jedinki na području delovanja RC PIS Subotica, uočeno na 3% biljaka krompira, za sada se ne preporučuje primena hemijskih mera zaštite.
Izvor i slike: Regionalni centar PIS Subotica