Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ Fungicidi od cvetanja do berbe

Fungicidi od cvetanja do berbe

171

Od nege i zaštite maline i kupine u predhodnoj godini, posebno posle berbe, zavisi kako će biljke nastaviti svoj razvoj u proleće sledeće vegetacije. Kada na malinama i kupinama pupoljci neujednačeno kreću, to je znak da je u zaštiti prethodne godine napravljena neka greška. Kako se ovaj problem ne može rešiti ni odmah ni brzo, vreme je da se svaki malinar nauči na sopstvenim greškama. Zaraza na izdancima ostavljenim za rod u ovoj godini se ne može izbrisati, već se mora temeljno lečiti.

Izdanci ostavljeni za rod moraju se čuvati, negovati i štititi da ne bi pred berbu propali od prouzrokovača truleži plodova, gljive Botrytis cinerea, poznatije kao siva trulež. To je jedna od najštetnijih bolesti jagodičastog voća jer nanosi direktne štete zrelim plodovima. Gubici mogu biti i do 80 procenata ako u fazi cvetanja, formiranja plodova i zrenja nastupi hladno i kišovito vreme.

Foto: Torfaen Corvine – Flickr

 Za uspešno sprečavanje zaraze, a i lečenje zaraženih biljaka od ove bolesti na jagodastom voću, neophodan je pravilan izbor visoko efikasnih fungicida i poznavanje biologije prouzrokovača bolesti. Zna se da gljiva prodire u mlado tkivo tokom ili neposredno posle cvetanja, ostaje u njemu, a dalje širenje bolesti se nastavlja u vreme zrenja plodova. Parazit prvo zaražava cvetove i često na njima izaziva trulež, a oni koji ne propadnu u toj fazi ostaju zaraženi sve do zrenja. U fazi sazrevanja gljiva postaje aktivna i počinju da se uočavaju simptomi truleži.

Na plodovima koje je zarazila gljiva botritis, prouzrokovač sive truleži, lako se uočavaju znaci bolesti. Oni su prekriveni sivom, somotastom navlakom što su u stvari spore, organi kojima se širi zaraza. Tako se gljiva veoma brzo širi s jednog na drugi plod i za kratko vreme, ako se ne spreči, ugrozi čitav rod.

Prema tome, najkritičniji period za primenu fungicida za suzbijanje prouzrokovača sive truleži je tokom cvetanja, mada to traje i do berbe, te je s primenom fungicida potrebno početi od cvetanja, a završiti pred berbu, poštujući karencu. Razmak između dva tretiranja trebalo bi da bude 7 do 10 dana, što zavisi od vremenskih prilika i uslova za razvoj bolesti tokom cvetanja. Preparati koji se koriste za suzbijanje prouzrokovača sive truleži su na bazi aktivnih materija: fenheksamid, boskalid, mešavina ciprodinila i fludioksonila, mešavina piraklostrobina i boskalida…

Ne treba zaboraviti da se, zbog sprečavanja rezistentnosti parazita (neosetljivosti na tu aktivnu materiju) fungicidi moraju smenjivati, rotirati se ne samo aktivne materije već i mehanizmi delovanja.

Suzbijanje sive truleži, pored primene fungicida, podrazumeva i korišćenje svih mera nege i održavanja kojima se omogućava dobra cirkulacija vazduha među izdancima, redovno branje zrelih plodova i uklanjanje zaraženih, kako bi se uklonili uslovi koji odgovaraju razvoju parazita.

Piše: Dipl. inž. Gordana Radojičić, PSSS Čačak