Voćari su poslali slike sa simptomima na dunji, kruški i jabuci, a posebno vikendaši sa pojavom „pastirske palice“ mladara na kruški. (sl.1). Vršni deo pocrni i crnilo se spušta na dole. Na plodovima se mogu pojaviti karakteristični eksudati, a radi se o bakteriozi pod imenom Erwinia amylovora.
Ove siptome izaziva štapićasta bakterija sa brojnim peritrihama pomoću kojih pliva u vodi ili joj je potrebna voda/kiša da bi dospela do mesta infekcije, najčešće cvetova, uboda od insekata, oštećenja od grada. E.amylovora ne sporuliše ili prezimljava ispod kore u rak ranama. U proleće luči eksudat (sl.2), kojeg posećuju insekti, a najčešće pčele i time prenose bakterije u cvetove. Pčele su korisne ali su i vektori širenja bakterioze za vreme cvetanja.
E.amylovora se razvija i na površni lista (epifitna). Povoljni uslovi za infekciju su temperature 18 do 25ºC i kišni period kada dolazi do prenamnožavanja epifitne populacije i često se javljaju epifitocije (masovne pojave).
Baktriozna luči toksin „promain“ koji ubija ćelije, koje potamne. Spuštanjem bakterija kroz sprovodne sudove ka dole, mladari crne i tačno se vidi dokle je došla. Ako je značajnija pojava, bakterije se spuste do grana ili do stabla i može doći do sušenja.
Suzbijanje E.amylovorum
Zaštitari su veoma ponizni u odnosu na E.amylovorum jer je teška za suzbijanje (živi i unutar biljaka). Recidivna je i ne zna se kada će se ponovo pojavljivati. Infekcije su najčešće u vreme cvetanja kada pčele prenose bakterije. Simptomi se javljaju posle cvetanja i kada su plodovi još kiseli od 1 do 2 cm u prečniku. Kada nastupi toplije vreme zaustavlja se širenje bakterija i nove pojave simptoma.
Strategija suzbijanja je da se spreči spušanje bakterija kroz sprovodne sudove mladara u grane i stablo ili da se izbegne jača rezidba i sušenje stabla.
Da bi se to postiglo, orezuju se bolesni vršni mladari i eventualno manje grane, 10 do 20 cm makazama ispod simptoma „pastirske palice“ uz sterilizaciju 96% alkoholom (orezani deo se odlaže u polietilen vreću i spaljuje). Ako se redovno odstranjuju bolesni mladari, mogu se spasiti stabla od sušenja.
Primena bakra u početku listanja se koristi za suzbijanje epifitnih bakterija na površini kore. Ako ste to uradili, uradili ste ono što je moguće.
ZELENA REZIDBA za bolju zaštitu
Često je među voćarima stav da je bolje uraditi zelenu rezidbu. Prvenstveno, kod trešnje radi obojenosti plodova. Kod kruške se zelena rezidba radi zbog bolje zaštite. Otvoranjem plodova moguće je bolje okupati same plodove i zaštiti ih prvenstveno protiv psile, kruškine buve.