Насловна ВЕСТИ Агротехника у засаду малине после завршене бербе

Агротехника у засаду малине после завршене бербе

243

Да би пољопривредни произвођаци остварили високе приносе и добили квалитетне и здраве плодове треба обавезно благовремено и квалитетно да примене све агротехницке мере, после бербе и касније у току наредног вегетационог периода. У пракси у већини малињака се не примењују наведене агротехничке мере које следе после бербе те из тог разлога смањени су приноси, квалитет и здравствена исправност плода. Агротехничке мере које се примењују у засадима после бербе су:

– уклањање изданака који су донели род;

– проређивање овогодишњих изданака;

– заштита засада малине после бербе;

– допунска обрада земљишта;

– заливање (наводњавање малињака);

– дубрење малињака у јесен;

– поправка шпалира и везивање изданака за жицу.

Уклањање изданака који су донели род

Редовна и обавезна мера која се изводи сваке године у родним засадима је уклањање старих изданака који су донели род. Са завршетком бербе ови изданци су завршили своју функцију. Њих одмах треба исећи, сачекати три до четири дана да се просуше, а затим изнети из малињака и спалити. Њиховим изношењем и уклањањем смањује се и конкуренција у храни и води младим овогодишњим изданцима (остављеним за род у наредној години) која им је неопходна до краја вегетације за стварање цветних пупољака, нормално дозревање и развој до оптималне висине за остверивање високих приноса. Изношењем старих изданака у малињаку се побољшава провертавање и осунчавање, а самим тим се смањују повољни услови за развој штетних организама на младим изданцима. Изданци који имају довољно сунца у току вегетације боље дозревају и лакше подносе ниске температуре у току зиме, као и температурна колебања.

Проређивање овогодишњих изданака

После серије уклањања овогодишњих изданака непосредно пред бербу малине изданке који су остали у моменту после уклањања родних изданака треба још једном проредити. После бербе из малињака се уклањају сви изданци који се налазе ван реда, сав вишак изданака у реду (а у реду треба оставити 6 до 9 нормално развијених, здравих изданака на 1 м дужине шпалира који треба да донесу род за наредну годину). Такоде, уклањају се и сви заражени изданци. У овом периоду остављени број изданака увек мора да буде веци од потребних да би у пролеце наредне године имала довољно здравих и нормално развијених за производњу плода. У реду наредне године на дужини од једног метра оставља се 5 до 6 родних изданака који треба да донесу род. Резерва од 6 до 9 остављених изданака се уклања тек у пролеће, а уклањају се најслабији, болесни, измрзли, оштећени (изломљени снегом) ако их има.

Допунска обрада земљишта

Допунска обрада земљишта у малињаку после бербе подразумева обраду, тањирање или фрезирање у циљу уништавања корова. Земљиште у реду окопати ручно код мањих засада.

Заливање (наводњавање) малињака

Малина за своје успевање и високо квалитетан принос тражи да у току читаве вегетације у земљишту има довољно влаге. Највеће потребе за водом су у фенофази цветања, развоја и сазревања плодова, као и после бербе када се интензивно одвија пораст изданака који следеће године доносе род. Када ће се обавити наводњавање зависи од конкретних еколошких услова сваког подручја, али треба нагласити да се не сме дозволити исушивање површинског слоја земљишта до дубине где се налази највећа маса кореновог система. Ако има мгуцности и ако је потребно, најбоље је малињак после бербе залити 2 до 3 пута системом кап по кап, јер се на овај нацин вода обезбеђује у шпалиру, а и у дубини се дифузно шири.

Ђубрење малињака у јесен

Засаде малине у јесен сваке године редовно ђубрити органским и комплексним минералним ђубривима. Од органских дубрива најбоље резулатате даје добро згорели, говеђи и овчији стајњак. Ово ђубриво се у току јесени растура по целом малињаку у међуредни простор заједно са комплексним дубривом Н:П:К 10:12:26 + 3% МгО, а наком тога плићим орањем унесу у земљу. Тако се потенцијал ђубрива најбоље користи. Количине ђубрива зависе од плодности земљишта.

Поправка шпалира и везивање изданака за жицу

У овом периоду поправити шпалирну арматуру, коље и жице. Дешава се врло често да се под теретом рода искриви арматура шпалира, коља и скида жица. Најчешће у засадима који су у пуном роду изложени јаким ударима ветра и олујама. Коље се исправи, жица затегне и настави ако је искидана и приступи се везивању изданака.

Везивање се изводи тако што се крај канапа завеже за чеони стуб, а затим обмота око следећег стуба без везивања, јер се поступак наставља на следећем стубу све до краја реда. Са друге стране реда поступак се понавља тако да се сви изданци стављају у простор између два канапа без икаквог везивања.

Пише: Дипл.инж Снежана Драгићевић-Филиповић, ПССС Чачак