U aprilu baštovani imaju pune ruke posla, jer je ovaj mesec pogodan za setvu i sadnju većine biljnih vrsta. Ako želite da imate cveće u svom vrtu koje će pleniti lepotom ,a pritom od njega želite da napravite bukete za vazu, neka vaš izbor padne na gladiole. April je pravo vreme za njihovu sadnju.
Sadnja ove lukovičaste biljke, koja se zbog dekorativnosti često koristi kao rezani cvet u cvećarstvu za izradu buketa, prilično je jednostavna.
Vreme sadnje gladiola
Kao i kod drugih biljaka, i kod gladiole je bitno kada se sadi. Neophodno je sačekati da prođe opasnost od hladnoća i mrazeva, a u našim klimatskim uslovima, naročito poslednjih godina, to je sredina aprila. Gladiole je najbolje saditi sukcesivno, u intervalima, kako bi cvetanje bilo u različitim terminima. Naime, gladiolama je potrebno od 70 do 100 dana da u potpunosti narastu i počnu da cvetaju, a ukoliko ih sadite u intervalima, imaćete biljke u punom cvatu tokom čitavog leta. Lukovice sadite u razmacima od po nekoliko nedelja, od sredine aprila do kraja maja. Inače, cvetovi gladiole su krupni, organizovani u klasove, najrazličitijih boja i velike dekorativne vrednosti. Nemaju miris. Stabljika gladiola dostiže visinu i do čak 1,5 metara.
Mesto sadnje gladiola
Gladiole vole osunčane pozicije, kao i one zaštićene od promaje i jakih vetrova. Ukoliko nemate puno izbora i morate da ih zasadite na vetrovitom mestu, neophodno je obezbediti im neki vid potpore za koju ćete ih vezati. Razlog leži u tome što gladiole imaju lomljivu stabljiku i mogu biti iščupane iz zemlje.
Najviše im odgovara rastresito zemljište, dobre drenaže, jer ukoliko nemaju dobro odvođenje vode, mogu biti sklone bolestima. Prilikom proizvodnje gladiola važno je obratiti pažnju na plodored. Najbolje je izbegavati zemljište na kojem su prethodni usev bile žitarice, naročito ako su se gajile na istoj parceli više godina, kao i livade i lucerišta. Najbolji predusev su povrtarske kulture koje su okopavane.
Priprema za sadnju gladiola
Lukovice gladiole su veoma osetljive, kako na gljivice (fuzarijum i siva trulež), tako i na napade insekata poput tripsa i žičara. Zbog toga je preporuka da se lukovice pre sadnje potope u rastvor (čorbu) od kadifice, u trajanju od 8 do 18 časova. Rastvor se priprema tako što se polovina zapremine emajlirane posude napuni suvim samlevenim biljkama i nalije do vrha toplom vodom. Pripravak se ostavi da ostoji dva dana, a zatim se procedi te mu se doda 40 grama domaćeg sapuna i dolije 10 litara vode.
Sadnja gladiola
Sadnja lukovica gladiole je slična kao i sadnja drugog lukovičastog cveća, s tim što se njene lukovice sade nešto dublje, jer imaju listove koji su bujni i rastu u visinu. Najbolje je saditi ih na oko 15 centimetara dubine jer će se, zahvaljujući većoj dubini sadnje, lukovice dobro usaditi u zemljište. Stavite lukovicu u zemlju i prekrijte je rastresitom zemljom. Lukovice gladiole se sade u redovima, razmak između redova treba da bude oko 20 centimetara, a između lukovica u redu 10 centimetara.
Gladiolama je potrebno redovno zalivanje za pravilan rast i razvoj, čim primetite da je tlo suvo, napojite vaše biljke. Potrebno je i malčirati prostor oko njih, kako bi zemlja bila vlažna. Najbolje je prihraniti ih tečnim đubrivom. Prihranu je potrebno dati čim biljke niknu i izrastu, potom dva puta mesečno tokom cvetanja, a onda i nakon berbe cveća.
Tanja Prolić