Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ Aronija može da se gaji iz hobija: Otporna na štetočine, EVO ČiME...

Aronija može da se gaji iz hobija: Otporna na štetočine, EVO ČiME SE BRANI

593

Aronija je poslednjih godina sve cenjenija i traženija u našoj zemlji. Gaji se i u okolini Petrovca na Mlavi, pre svega zbog velikih mogućnosti za preradu, a proizvodi od ove voćke veoma su traženi, najviše zbog njene brojnih pozitivnih svojstava po ljudsko zdravlje.

A kakav je ovogodišnji rod aronije i da li su nepovoljne vremenske prilike uticale na količinu i kvalitet plodova, pitali smo Darka Brankovića sa Poljoprivrednog gazdinstva Branković iz sela Busur kod Petrovca na Mlavi, koji se bavi proizvodnjom i preradom aronije.

Pasterizacija bez konzervansa

Brankovići gaje aroniju na oko 50 ari i prerađuju je primenjujući prirodnu pasterizaciju, bez dodataka preparata za konzervaciju. Tako dobijaju čist matični sok aronije, džem koji se meša i kombinuje sa domaćom šljivom i liker koji je po ukusu jedinstven na našem tržištu. Proizvode i rakiju, koju peku u domaćem, tradicionalnom kazanu od čiste komine aronije, bez dodataka drugih rakija. Naš sagovornik kaže da su na aroniju, kao i na druge voćne kulture, uticali ovogodišnji nepovoljni vremenski uslovi.

– Ovogodišnji rod je veoma slab količinski, ali kvalitet plodova aronije nije podbacio. U fazi cvetanja nisu bili optimalni vremenski uslovi, tako da je prinos smanjen na neki minimum, gde mogu taman da se pokriju troškovi rada. Na kvalitet preostalog roda vremenske prilike nisu uticale, jer je veoma dobar procenat šećera i bobice su sočne – izjavio je Darko Branković za “Dobro jutro”.

Sama aronija, sem što voli vodu u vrućim delovima leta, nije zahtevna za uzgoj. Ne tretira se nikakvim preparatima. Jedina štetočina koja je napada jeste rutava buba, koja može na veoma lak i efikasan način, bez ikakve hemije, da se suzbije. Brankovići koriste “negro” bombone potopljene u vodu, koje rasporede u plastičnim bocama po njivi. Bube privlači miris i same se utapaju.

Kako Darko kaže, najveći problem proizvođača aronije je nesigurnan plasman i sve već vremenska nestabilnost. Naglašava da oni uspevaju da prodaju svu količinu, ali oko toga moraju dosta da se potrude.

Piše: Tanja Prolić