Насловна ВЕСТИ1 Autohtona rasa goluba iz Kragujevca

Autohtona rasa goluba iz Kragujevca

277

Grad koji je dobio ime po ptici kraguj, može da se pohvali i autohtonom rasom goluba zvanično priznatom u Evropi – Kragujevački visokoletač. To se dogodilo zahvaljujući Kragujevčaninu Daliboru Portiću, koji je sprečio njegov nestanak i ljubav prema ovoj ptici pretočio i u knjigu.

Na nebu iznad Šumadije „EE 811“. Nije avion, već autohotna vrsta goluba – kragujevački visokoletač. Krase ga miran let, raširen rep, široka ćuba, beli kljun i nokti.

Potiče još iz doba Osmanlijskog carstva i pretilo mu je izumiranje. Međutim, u poslednjih 10 godina situacija se promenila. Sada iznad Srbije leti oko pet hiljada ovih ptica, čija je rasa priznata u Evropi.

– Eto, da i mi pored zemalja u regionu, kao što Mađari imaju gomilu svojih rasa, Nemci takođe, i mi u Srbiji da imamo jednu iz centra Šumadije – naglašava Dalibor Protić.

Uz Dalibora, kragujevačkog visokoletača je pre dve godine počeo da uzgaja i njegov drug Vladimir, koji ih ima četrdesetak u svom dvorištu.

„Ovo je čista ljubav, nikakva korist, nikakav doprinos. Golub nije težak za odgoj. Sa nekim minimalnim uslovima, postiže veoma zavidne i visoke rezultate“, navodi Vladimir Jenić.

Kolika je Daliborova ljubav prema „visokoletaču“, pokazuje i to što ju je pretočio u pisanu reč i objavio knjigu Kragujevac na krilima goluba.

– Ima dosta istorijskih podataka, tragova, sve je dokumentovano. Ima baš poprilično genetike i anatomije, ali je uprošćeno da mogu i laici da je razumeju – objašnjava posvećeni uzgajivač golubova.

Priča o autohtonim rasama golubova sa područja Šumadije se ovde ne završava. Dalibor trenuto radi na tome da u Evropi bude priznata još jedna – Kragujevački srednjokljuni visokoletač.

Izvor: RTS

Foto: Pixabay