Насловна АРХИВА B0ŽIĆNA ZVEZDA: Cveće za kuću punu sreće

B0ŽIĆNA ZVEZDA: Cveće za kuću punu sreće

Божићна звезда је симбол лепоте и блискости. Топлина породичног дома је прва асоцијација на ову прелепу биљку која се у целом свету везује за Божић и Нову годину. Тада се осим окићеном јелком, дом украшава и овим цветом.

814

U svetu je opšteprihvaćena kao jedan od simbola božićnog praznika, iako do hrišćanskog sveta nije došla sve do 18. veka. U Meksiku je uzgajana stotinama godina pre toga. Prema jednom verovanju, božićna zvezda svoj privlačan izgled duguje astečkoj boginji, kojoj je zbog neuzvraćene ljubavi prepuklo srce. Legenda kaže da je iz kapljica njene krvi izrastao vatreni cvet žarkocrvene boje okružen tamnozelenim listićima.

Kako joj produžiti život

Božićna zvezda je višegodišnja biljka, u prirodi raste kao grm visok do tri metra, a kao saksijska biljka poraste na visinu 30 do 45 centimetara i znatno je gušća. Ono što mi nazivamo cvetovima u stvari su listići – brakteje (lažni cvetovi crvene, žute, narandžaste, bele i krem boje, dugi i do 25 centimetara) koji okružuju skoro neprimetne cvetove. Cvet je vrlo mali i sastoji se od zelenih ili žutih bobica, sakupljenih u štitastu cvast na kraju grane, okruženih vencem listova koji u vreme cvetanja dobijaju sjajnu i intenzivnu crvenu boju. Uloga brakteja je da različitim bojama privuku insekte koji oprašuju biljku.

Ovaj cvet je dekorativni simbol zimskih praznika jer cveta oko Božića. Iako je bije glas da će se teško održati do idućeg Božića, zahteva samo malo vaše pažnje da bi se i dogodine zacrvenela u punom sjaju. Kad u martu precveta i kad počnu da joj otpadaju listovi, sve grane skratite oštrim nožem na 10 do 15 centimetara visine. Stavite je na malo hladnije mesto (10 do 15 °C), sklonite sa direktnog sunca i smanjite zalivanje.

Početkom maja biljku presadite u novu zemlju, i to u saksiju iste veličine ili tek malo veću. Ne zaboravite da na dno saksije stavite drenažni sloj šljunka. Umereno je zalivajte do juna, a zatim je celog leta obilno i jednom nedeljno prihranjujte tečnim mineralnim đubrivom. Od oktobra biljku čuvajte na tamnom mestu da bi se formirali crveni listovi.

 Uz malo nege i ljubavi

Cvetanje se izaziva tako što se u kasnu jesen mesec dana drži u tamnoj prostoriji ili se prekrije platnom ili kutijom. Ukoliko do biljke dopre i zračak svetlosti, narušiće se proces formiranja listova. Kada procveta, ne sme da se pomera sa mesta, jer može da odbaci cvetove, a nekada i listove.

Božićnoj zvezdi je potrebno malo nege i ljubavi da bi vam unela vedrinu u hladne zimske dane. Zahvaljujući prelepim crvenim cvetovima ova biljka je izuzetno popularna u vreme novogodišnjih praznika, a naročito je dobar izbor kao poklon.

Ukoliko dobijete božićnu zvezdu ili ako planirate da je poklonite, imajte u vidu sledeće savete:

– Najveći neprijatelj božićne zvezde je hladnoća.

– Čuvajte ovo cveće na svetlom mestu, ali dalje od izvora toplote,

– Kada donesete biljku kući, ostavite je dvadesetak minuta u vodi, pa ocedite,

– Posle inicijalnog potapanja, zemlju držite umereno suvu, jer previše vode   izaziva opadanje lišća,

– Jednom mesečno prihranjujte biljku.

Dobro jutro broj 560 – Decembar 2018.