Насловна РАЗНО BANATSKE LUDAJE: Iz Kikinde u Ginisovu knjigu rekorda

BANATSKE LUDAJE: Iz Kikinde u Ginisovu knjigu rekorda

498

Jedan od zaštitnih znakova Banata je ludaja. Ona je kao motiv prisutna na gotovo svim suvenirima, a opevana je i u pesmi. Kikinda je varoš koja je pre tri decenije odala počast „srpskoj banani“ i napravila manifestaciju „Dani ludaje“. Sasvim je logično što se Kikinđanin Goran Lazić upisao u Ginisovu knjigu rekorda. On je prošle godine u svojoj bašti uznegovao najdužu bundevu na svetu.

Primarni poljoprivredni posao Gorana Lazića iz Kikinde je voćarstvo. Proizvodi kajsije, a bundeve gaji kao hobista. Prošle godine ni jedna njegova ludaja nije bila kraća od 350 cm. Ipak, jedna se izvojila i uspela da dostigne dužinu od 395,4 cm  čime je oboren dosadašnji svetski rekord, a Gronova tikva upisana je u Ginisovu knjigu rekorda

-Za postizanje ovog rekorda najvažnija su tri faktora: zemlja, voda i sunce. Zemljište sam pripremao jer ono mora da bude rastresito. Najbolja je crnica ali ona ima lošu vodnu propustljivost pa sam morao da dodajem tresete, humus i organska đubriva. Važno je i da zemljište ne bude ugaženo jer sitne korenove žilice koje su 10-15 cm ispod zemlje hrane plod. Svakog drugog dana folijarno sam prihranjivao biljku i jednom nedeljno zalivao sistemom kap po kap. Fokusirao sam se na četiri ploda, ostale sam odsekao, priča Lazić.

Goran se lane takmičio prvi put i posrećilo mu se. Naš sagovornik kaže da je seme dobio od jednog starijeg čoveka i da je pronašao podatak da je reč o staroj sorti koja se nekada zvala „velika kikinda“ i objašnjava da se krajem aprila i početkom maja seme seje za rasad. Odabere se najbolja biljka i kada prođu mrazevi i sunce ogreje zemlju, zasadi se u bašti. Potrebno je namestiti špalir visok 3-5 metara.

-Plodovi vise kao grožđe. Prošle godine napravio sam špalir visine tri metra, pa sam imao problem. Uz svu moju brigu i negu tikva je počela ubrzano da raste i brzo je stigla do zemlje. Onda sam bio prinuđen da kopam rupu ispod nje. Malo po malo i rupa ispod tikve bila je duboka 1,5 metar. Ovo je bilo neophodno da se ne bi zaustavio njen rast, priča naš sagovornik i kroz šalu kaže da se nada da više nikad neće kopati. 

Goran kaže da je pomalo razočaran jer od svoje opštine i države nije dobio nikakvu podršku. Naime, već tri decenije organizuje se manifestacija „Dani ludaje“ i Grad Kikinda još uvek nije za člana žirija doveo nikoga iz komisije za Ginisa. Zbog toga je ovaj šampion svoju ogromnu ludaju morao da odnese na takmičenje u Sloveniju, gde je i pobedio i dobio međunarodno priznanje, kao i svu pažnju organizatora. Sve troškove snosio je sam, dok je na poziv Nemaca da održi predavanje o proizvodnji ludaje, dobio sve besplatno. Obraćao se nadležnima i na lokalnom i na republičkom nivou da kao nagradu za svetsko šampionsko mesto dobije sredstva za podizanje plastenika u kojem bi još unapredio svoje veštine u ovoj proizvodnji, koja je kako naglašava, u svetu „ozbiljan sport“. Odgovori su izostali, a Lazić kaže da je bez obzira na sve s’ ponosom predstavljao svoj narod i svoju državu. 

Jasna Bajšanski