Насловна ТЕМЕ ЛЕКОВИТО И ЗАЧИНСКО БИЉЕ Биљке које лече

Биљке које лече

346

Црна топола – за ране и гихт

     У фебруару и марту, беру се сочни, врло лепљиви, још затворени, мирисни и сјајни пупољцицрне тополе (Populus nigra),  и суше на лесама. Осушени садрже смоласта једињења, етарско уље, манитол, восак, танине, салицил, јабучну и галну киселину. Користе се: за лечење рана, да залече испуцале усне и брадавице дојки, против реуматских болова, за лечење гихта, за избацивање шлајма.

     Да бисте се заштитили од грипа направите мешавину од 10 грама пупољака црне тополе, 10 г врбове коре, 40 г листова питоме нане и 40 г листова рибизле. Кашику мешавине прелијте са четири децилитра кључале воде и одмах поклопите. Чим се чај мало прохлади, процедите и пијте што топлији.

     Јоргован ублажава симптоме артритиса

     Тинктура од пупољака јоргована (Syringaсе) препоручује се у случају реуме, артритиса и артрозе. Ово средство се користи само за спољну употребу. Добија се тако што прелијте пупољке јоргована вотком у пропорцији 1:4 и сачекате да одстоји недељу дана на тамном месту. Утрљајте процеђену тинктуру на болно место.

     Јасика лечи гастритис

     Природни лекови од пупољака јасике (Populus tremula) имају антипаразитно, антисептичко и противупално дејство. Они су ефикасни против гастритиса, циститиса, простатитиса и хемороидалне болести. Ево и рецепта: прелијте пупољке јасике вотком у пропорцији 1:2. Оставите да одстоји два дана. Узимајте једну чајну кашичицу тинктуре три пута дневно.

     Бели бор против бронхитиса

     У рано пролеће беру се и суше пупољци белог бора (Pinus silvestris). Садрже витамин Ц, смолу, горке материје, шећер, пинитол и етарско уље. Користе се за лечење хроничног бронхитиса, као и у купкама за лечење реуматизма.

     Сируп против бронхитиса прави се од 100 грама борових пупољака и једног килограма меда. Пупољке прелијте с пола литра провреле воде, поклопите и ставите на топло место (украј шпорета). После два сата процедите и помешајте с медом. Узимајте четири до пет кашика дневно.

     Троскот зауставља пролив

     Иако је омражен и жилав коров, троскот (Polugonium aviculare) је лековит, нарочито пупољци. Садржи танине, витамин Ц, восак, слуз, смоле, силикте и шећере.  Пупољци троскота користе се против појачане и продужене менструације,  да растворе камен и песак у бубрезима, против пролива, за заустављење крварења црева.

     Лек против пролива прави се од 30 грама пупољака троскота, 30 г боквице, 30 г стеже и  10 г питоме нане. Увече са пола литра хладне воде прелијте три кашике мешавине и поклопите. Ујутру, на тихој ватри, загревајте у поклопљеном суду док не прокључа и склоните с ватре. Охлађен чај процедите и попијте током дана.

     Дивљи кестен против реуме

     Пупољци дивљег кестена (Aesculus hippocastanum) сакупљају се од марта до маја, а омотани су сјајном љуском која излучује смолу и штити их од хладноће. Садрже сапонин, витамине Б, Ц и К и мало кумаринских деривата и минералних соли. Користе се да олакшају  реуматске болове, за ублажавање неуралгија, против улога (гихта).

     Лосион против реуме направићете од 50 грама пупољака дивљег кестена, 50 г сувог цвета љутића и једног литра комовице. У флашу ставите пупољке кестена и љутић и доспите комовицу. Флашу затворите, оставите на собној температури и чешће промућкајте. После 20 дана процедите и масирајте болна места три пута дневно по 10 минута. После тога оболело место обришите пешкиром натопљеним млаком водом и намажите маслиновим уљем.