Насловна ТЕМЕ ЖИВОТ BORDER KOLI JE LJUBAV A NE POSAO SAŠE I DARIJE BAKIĆ U...

BORDER KOLI JE LJUBAV A NE POSAO SAŠE I DARIJE BAKIĆ U BEČEJU

496

Saša i Darija Bakić iz Bečeja pre sedam godina zaljubili su se u rasu pasa border koli, a nekoliko godina kasnije počeli su da se bave uzgojem ove rase, koja važi za najinteligentniju na svetu. Ljubav prema psima traje dugo, a za border kolije su se odlučili jer je to, kažu, pas koji odgovara njihovom stilu života.

Imali smo bretonku, koja je bila mešanac, ali je fizički podsećala na border kolije. Najpre nam se ova rasa izuzetno dopala vizuelno, da bismo kroz istraživanje shvatili da se i njihov karakter uklapa u našu viziju. Apsolutno smo bili u pravu i doneli smo odličnu odluku. Nismo ustanovili neke posebne mane zbog kojih bismo požalili što smo odabrali njih – kaže Saša Bakić.

Prvog psa, ženku po imenu Lili, nabavili su iz Beograda. Njeni koreni su u Mađarskoj, budući da ova rasa u to vreme nije bila naročito zastupljena u Srbiji, seća se Saša i dodaje da se odgajivačnica „Lords of nature“ rodila spontano, te da je to njihov hobi, a ne posao.

– Za naše štence vlada veliko interesovanje u inostranstvu i u Srbiji. Prošlo leglo smo imali u doba korone, pa smo se tada odlučili da ne komplikujemo stvari što se tiče izvoza i putovanja. Prirodno nam je bilo da budu što bliže. Emotivno smo vezani za njih i volimo da vidimo kako odrastaju, tako da smo većinu udomili u Srbiji, a jedan mužjak je otišao za Severnu Makedoniju – kaže on.

Sva tri psa u vlasništvu porodice Bakić bili su šampioni Srbije. Border koli je izuzetno odan vlasniku, energičan pas, kojem je potrebno dosta vežbe i akcije i najmanje dva sata šetnje dnevno. Ukoliko je adekvatno dresiran, odlično se slaže sa drugim psima i životinjama, a pokazao se i kao idealan porodičan pas koji obožava decu. Ipak, ukoliko nije dresiran kako treba, border koli bi mogao biti ishitren u društvu drugih pasa i mališana.

– Vremenom nauče da prate ritam vlasnika. Ako, na primer, sediš i radiš nešto za računarom, kao što to mnogi danas čine, oni su mirni. Kada kreneš, oni će odmah poći s tobom i na kraj sveta ako treba. Što se tiče inteligencije, primeti se da je border koli najinteligentnija rasa, za sve su raspoloženi, od običnih treninga pa da usvajanja različitih trikova, pronalaženje tragova – kaže Bakić i dodaje da je ova rasa u inostranstvu zastupljena u državnim strukturama poput policije i gorske službe.

Nauče ogroman broj reči i komandi

Border koli je oduvek odgajan kao ovčar, zadužen da čuva čopor i s pastirima provodi dane od jutra do večeri. Istraživanja su pokazala da je ova rasa sposobna da nauči nove komande za manje od pet ponavljanja, te da ih prate i ponove u najmanje 95 odsto slučajeva.

– Inteligencija je, kao i kod ljudi, dobra osnova, ali rad je nešto što od te inteligencije napravi pravi rezultat. Trudimo se da im kroz treninge pružimo što više mogućnosti za napredak i razvoj, kao i kroz izložbe i druge aktivnosti. Nemamo prevelike ambicije. Želja nam je da održavamo trenutni kvalitet u uzgoju, kao i da budemo prisutni na domaćim izložbama – ističe naš sagovornik.

Kako bi bio dobro vaspitan i naučio važne komande, preporuka stručnjaka je da se sa dresurom i učenjem osnovnih komandi započne dok je border koli štene uzrasta tri do četiri meseca. Oni koji svoje ljubimce žele da nauče naprednije komande i zahtevnije zadatke, to mogu raditi od 6. do 8. meseca, kako bi se pas dovoljno fizički razvio, ali i bio mentalno spreman za izazove.

Granule, meso, jaja, čak i voće 

– Što se tiče ishrane, mi smo se uglavnom bazirali na visoko kvalitetnu ishranu u vidu granula. Možete im davati meso i jaja, a naši ljubimci vole i voće, koje čak i sami uberu u dvorištu – uz osmeh priča Saša.

Kada je reč o vizuelnim karakteristikama ove rase, kod border kolija je gornji sloj dlake gust, a poddlaka je meka i obilna, što ovoj rasi osigurava zaštitu od lošeg vremena. Priznata su dva varijeteta prema Kinološkom savezu – srednje duga i kratka dlaka. Preporuka je da se četkaju dva do tri puta nedeljno. Linjaju se standardno tokom cele godine, s pojačanim opadanjem dlake tokom proleća i jeseni.

– Često ljudi misle da je duga dlaka problem, ali nije. Važno je redovno ih četkati, a oni su inače sami po prirodi dosta čisti. Hladno vreme im ne smeta, kao ni sneg, ni voda im nije strana i vole da se kupaju – objašnjava on.

Njihovo krzno može da bude u različitim nijansama, iskombinovano sa belom bojom, pri čemu bela boja ne treba da bude dominantna. Najčešće se viđaju crno-beli i braon-beli koli, ali ova rasa može biti golubije sive boje u kombinaciji sa belom, kao i svih nijansi braon boje. Popularni su i takozvani blue merle psi kod kojih preovladavaju šare svetlosive boje, u kombinaciji sa crnom i belom. Može biti dvobojan i trobojan. Životni vek ove rase je od 10 do 14 godina. Baš kao i druge pasmine, ima sklonost ka određenim oboljenjima kao što su koronarna arterijska bolest, progresivna atrofija retine, ektopija sočiva, anomalija oka, hipotireoza i displazija kukova. Takođe, kod ove rase mogu se javiti opsesivno-kompulsivni poremećaj, gluvoća i druga oboljenja. Izuzev toga, važno je vakcinisati psa kako bi se izbegla pojava određenih bolesti koje se prenose. Takođe, svakodnevna fizička i mentalna aktivnost i pravilna ishrana, pomoći će da ljubimac bude zdrav do kraja života.

Piše: Zorana Ljubojev